IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КНСБ: Не постигнахме успех в социалното измерение на икономическите реформи

Коефициентът на Джини, който измерва социалните неравенства, е тревожно висок у нас, казва вицепрезидентът на синдиката Пламен Нанков

22:26 | 21.02.20 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

В началото на седмицата Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) отпразнува своята тридесета годишнина. Церемонията бе уважена от над 100 гости, сред които президентът Румен Радев, премиерът Бойко Борисов, министри, депутати, кметове и работодатели. Радев определи КНСБ като "много силен съюзник за постигане на важната национална цел - развитието на човешкия капитал". Премиерът Борисов подчерта, че икономическият растеж в България може да бъде по-висок, стига да има единство.

Мит е, че синдикатите са най-силни в публичния сектор. КНСБ има силно присъствие в държавната администрация, но в основата са служителите от непубличния сектор, заяви Пламен Нанков, вицепрезидент на КНСБ, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

КНСБ продължава 140-годишна традиция в историята на синдикалното движение. "Първите синдикати се появяват една година след Освобождението, а след това преминават през различни исторически периоди. Дълго време те са били обвързани с политически партии, но в последните 30 години ние сме организацията, която поставя независимостта в основата на своята политика", сподели Нанков.

Като положително решение той изтъкна въвеждането на колективното трудово договаряне като съвременна европейска практика. "Винаги наличието на синдикати се е смятало като знак за цивилизованост на държавата", добави още Нанков.

По думите му днес КНСБ покрива голям набор от дейности със сериозен обхват. Той изтъкна и неудачите в областта на здравната реформа. "Не постигнахме особен успех и по отношение на социалното измерение на икономическите реформи в страната. Коефициентът на Джини, който измерва социалните неравенства, е тревожно висок - близо 40%", посочи той и допълни, че причината за тях се крие в приватизацията.

"Ако има реформаторски нагласи в българската държава по онова време, те са били формирани основно в средите на българските профсъюзи", подчерта Нанков. Като малко известен факт той определи, че всички дисидентски настроени спрямо официалната политика партийни деятели са били "заточвани" в профсъюзите. Така там са се генерирали идеи за трансформирането на обществото и икономиката.

Гостът спомена още, че КНСБ е постановила принципа на равната отдалеченост между дейността им и политиката в страната.

"В някои мултинационални компании има диалог и колективно договаряне - там ръстът на доходите е с 14% повече спрямо други, които нямат синдикални структури...", каза още Нанков.

Гостът взе отношение и по темата за заявката за присъединяването ни към ERM ІІ, ефектът на което би генерирал ръст на доходите предвид конвергенцията в заплатите на страните от еврозоната.

Целия разговор гледайте по-късно във видеото на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
doba
преди 4 години
Може по всяко време да се подаде молба за напускане на синдиката(КНСБ, Подкрепа, други).И на следващия фиш няма да има удръжка за тях.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
derk
преди 4 години
Благодарение на синдикатите в България има работещи бедни. 1% от дохода се удържа от счетоводителите и се привежда на синдикатите. Перфектно Перпетум мобиле. Всеки по тази схема би просъществувал векове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 4 години
В богатите и успешни страни като САЩ няма профсъюзи----На бас че има! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 2
doba
преди 4 години
Какъв успех бе, КНСБ(и Подкрепа).От 9млн в БГ останаха 7млн, 25% надолу.Успех?Хех...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 7
deaf
преди 4 години
През 19-ти век хитро са създали профсъюзите с гнусната цел да разединят и властват над работниците. В богатите и успешни страни като САЩ няма профсъюзи,защото правителството и партиите имат задължението да се грижат за работника. И го правят. А ако не го правят,то и тогава няма нужда от профсъюз,а от Партия,която да защити работниците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 5
дядя Вова
преди 4 години
КНСБ: Не постигнахме успех в социалното измерение на икономическите реформи Новобранец,1% от софианци да излезат на протест,сменят правителството за ден.1% от живеещите в Софийска област - за 2 часа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още