IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проф. Мишел Израел: 5G се развива прекалено бързо

Има нужда от още изследвания на дълготрайния резултат върху човешкото здраве, твърди експертът от "Национален център за обществено здраве и анализи"

16:35 | 07.06.21 г. 2
Проф. Мишел Израел: 5G се развива прекалено бързо

Технологиите принципно трябва да вървят напред, но 5G се развива прекалено бързо и изпреварва научните изследвания за влиянието върху здравето. Инженерите в областта на телекомуникацията са изпреварили лекарите и биофизиците. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Мишел Израел от „Национален център за обществено здраве и анализи“.

„Изследвания показват, че би могло 5G мрежата да има влияние върху насекомите, в частност пчелите, но пак няма окончателен резултат. Което не означава, че трябва да прекратим изследванията. Проблемът е, че не се дават средства за подобни инициативи. Учените в тази област не работят заедно, а напротив – конфронтират се“, обясни професорът.

„Считаме, че има нужда от още изследвания на дълготрайния резултат от нетермичните ефекти, защото основното схващане за въздействието върху здравето на човека е свързано с топлинния ефект на тези 5G вълни“, обясни още професорът. 

Според ICNIRP, международна организация за защита от нейонизиращи лъчения и основна организация, определяща нормите в Европа и в света, част от изследванията не са достатъчно добре мотивирани като методология, статистика и обработка на резултати, т.е. не е спазен изцяло научният протокол. Част от тези изследвания следва да бъдат повторени от друга независима лаборатория, посочи той.

"Продължителното облъчване, от което всъщност се жалва населението, е много слабо проучено. Съществуват експерименти в тази област, които показват, че може да очакваме ефект, свързан с вероятността за възникване на рак, но и в този аспект не всичко е изчистено", каза още гостът. 

Проф. Израел обясни, че специално 5G сигналът попада върху човека много слаб, не какъвто е от базовите станции. Той се появява в мига, в който трябва да свършим конкретна задача и е с по-малка мощност, отколкото получаваме от един рутер, например. 

Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Shadow1
преди 2 години
Проф. Мишел Израел го приканвам да си подаде CVто в БДЖ, там нищо няма да се развива нито бързо нито бавно, много ще му допадне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
ing5rov
преди 2 години
когато резултатите бъдат "доказани" , първо няма да има пчели ... нататък се сещайте , ракът е бонус ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още