IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Психолог: На кое място сме по доходи, е постоянният кошмар на българина

Един от основните фактори за кризите на международните финансови пазари, е положителното мислене и нереалистичната представа за света, твърди Пламен Димитров

12:14 | 22.03.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Къде сме по доходи спрямо останалите страни от Европейския съюз (ЕС), ето това е един от най-големите кошмари на българина. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria психологът Пламен Димитров.

Относно предстоящите избори на 26 март и предизборните кампании партиите, експертът обясни, че повечето политически сили наблягат на напрежението и усещането за несигурност.

"Вие може да не се интересувате от политика и психология, но те се интересуват от вас и от какво ви е страх. Това са тези класически форми на управляване чрез ужасяване. Твърде много се набляга на емоционалния фактор, а не на градивния, съзидателния, проектния модел. Това е чистата формула, която в социалната психология наричаме управление на ужаса.

Когато хората се опасяват и тревожат, те се придържат консервативното, към познати модели и групи. Всеки ужас поражда готовност за конформизъм", обясни Димитров. 

Според него хората осъзнават, че производителността на труда, благодарение на високите технологии, расте експоненциално, а тяхната покупателна способност пълзи, дори и в богатите страни. „В България това е осезаемо в ниския спектър по един много болезнен начин - не можем да гарантираме хигиена на съществуването, а да не говорим за качество на живот", каза още Димитров.

Той обясни, че щастието не винаги е свързано с парите, но те са важен фактор.

„Истината за политическите манипулации е, че се избягват големите въпроси. Например, ръстът на доходите - може и да сме малко по-щастливи (105-о място в класацията за щастие), но по ръст на доходите това не личи. А тези неща са много свързани. Това показва доколко сигурни могат да се чувстват хората, че цената на труда им ще бъде адекватна и те ще бъдат оценени“, посочи психологът.

Според него щастието и покупателната способност все още корелират високо, когато нивото е хигиенно. Става дума за нивото на доходите, което гарантира задоволяването на базисни потребности и дава гаранции за близкото бъдеще, поясни Димитров. По думите му това е тревогата, която се събужда у хората, когато се спекулира с темите за бежанците, Турция, Русия или нестабилността в ЕС.

Той призна още, че вероятно един от основните фактори за кризите на международните финансови пазари, е положителното мислене и нереалистичната представа за света.

Пазарите рухват, защото се крепят на очаквания и нагласи за нещо, което ще се случи в бъдещето, но може и да не се случи, посочи Димитров.

По думите му щастието може да се мери само от човека, който го преживява, допълни той. 

"Българинът е склонен към песимизъм, което е и културна особеност. Сякаш има суеверие, че ако сме много щастливи или ако показваме, че сме щастливи, задължително ще се случи някакво нещастие. Не е много възпитано да си много щастлив или весел", каза от своя страна психотерапевтът Искра Митева, която също бе гост в студиото.

Вижте още във видеото.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:51 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още