Шотландците са доста разделени по отношение на независимостта си. Референдум по темата би представлявал битка на крайности. Това заяви политологът Мила Мошелова в предаването “Светът е бизнес” по Bloomberg TV Bulgaria.
Мошелова отбеляза, че членството в Европейския съюз остава голяма тема за Шотландия, но евентуален референдум не би се състоял само заради него.
“Чувството за принадлежност към Европа е много по-силно в Шотландия, отколкото в Англия”, отбеляза политологът.
Сред останалите теми, важни за референдума, Мошелова изтъкна отбраната и петролните залежи.
По думите на госта, предвид предстоящите избори в Шотландия и прогнозите за победа на настоящия първи министър и лидер на Шотландската национална партия Никола Стърджън, британският премиер Борис Джонсън може да се окаже лишен от избор дали да откаже гласуването.
По отношение на ситуацията във Великобритания като цяло Мошелова заяви, че коронакризата остава основна тема.
“Голям процент от населението е получило първа доза ваксина, което дава позитивен прочит на повечето неща”, добави тя.
“Почти 50% от британското население има поставена първа доза от ваксина срещу Covid-19… Това, в комбинация с позитивния икономически индикатор, дава глътка въздух за правителството на Борис Джонсън на фона на очакванията за сложни месеци след Brexit”, посочи политологът.
Според Мошелова заявките на Великобритания за увеличаване на ядрения арсенал се дължат на жаланието за обединяване в рамките на кралството.
“Залагането на теми, които са по-скоро обединяващи, е стратегия в момент, в който разпадането изглежда все така актуално”, допълни тя.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.


Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО
Красиви идеи за празнична украса с малък бюджет
Гръцкият имотен пазар губи инерция: чуждите инвестиции рязко спадат
Облачно, но без валежи в планините: подходящи условия за зимен туризъм