На ниво риск доларът остава най-предпочитаната валута. Дългосрочно това няма как да се промени. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването “В развитие”, валутният трейдър
Александър Николов.
Той коментира темата, след като стана ясно, че еврото е най-използваната валута за глобални разплащания през октомври – за първи път единната европейска валута изпреварва долара от февруари 2013 г. насам.
Според него обаче Европейският съюз е много далеч от структура, която да може да предложи дългосрочна сигурност и яснота за това как ще се представя еврото.
“При криза Федералният резерв действа по-бързо и агресивно и се напасва повече, отколкото Европейската централна банка”, посочи валутният експерт.
По думите на Николов отслабването на долара се дължи на настройката на пазара, че през 2021 г. ситуацията около пандемията ще се подобри, както и на оптимизма около напредъка в разработването на ваксина срещу Covid-19.
“Рецесионните процеси ще се задържат доста по-дълго, отколкото се очаква”, смята трейдърът и очаква 2021 г. да е доста предизвикателна. „Дългът вече е на такива нива, че всички големи институции и регулаторни органи обмислят как може да се управлява”, посочи трейдърът.
Как ще се представи щатската валута? Може ли еврото да финансира прехода към зелено възстановяване в международен контекст? Как ще се отразят на глобалната търговия отношенията САЩ-Китай? Какво е представянето на основните валути по време на пандемията? Как ще се отрази благосклоността на страните от Г-20 да отписват дългове ?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.