IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще заприлича ли интернет на кабелната телевизия?

Според Димитър Димитров потребителят ще трябва да се настрои, че много от публикациите, които ще качва, споделя и създава изобщо няма да се появят в онлайн

22:41 | 25.06.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Миналата седмица правната комисия в Европейския парламент одобри реформа на авторските права в дигиталната ера. В рамките й се променя отговорността на онлайн платформите, което означава, че Facebook, Google, Wikipedia и всички онлайн платформи ще са доста по-отговорни за съдържанието, което потребителите им качват онлайн. Това коментира Димитър Димитров, директор „Европейски политики“ на УикиМедия, в предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.

Според Димитров обикновеният потребител ще трябва да се настрои, че много от публикациите, които ще качва, споделя и създава изобщо няма да се появят в онлайн пространството. „Трябва да се настроим за един интернет, в който ще се споделят основно продукти, произведени от професионални медийни групи. За един интернет, който прилича много на кабелната телевизия“, заяви той.

Експертът допълни, че е било предизвикано недоволство, защото ако тези онлайн платформи са отговорни за това какво може и не може да се качва онлайн, то това означава, че те трябва да преглеждат всичко, преди то да се появи онлайн. „Опасенията са, че това може да доведе до едно допълнително филтриране и система на цензура за това какво потребителите споделят, какво казват, коментират, какви снимки споделят“, уточни Димитров.

„Другият спорен текст, а именно чл.11, е за препратките онлайн. Например, ако ние споделим статия от Bloomberg във Facebook, на теория Bloomberg би трябвало да има право да получи възнаграждение от Facebook за това, че нейна статия се споделя във Facebook”, каза той.

Директорът сподели също, че основният проблем, който Европейската комисия се опитва да реши с това предложение, е, че в момента правната рамка за авторското право в ЕС е регулирана в една директива от 2001 г., още преди Facebook, Google, Twitter и всички други платформи да функционират. „Ние имаме едни правила, които функционират много добре, ако гледаме телевизия или четем вестници. Но не е ясно, какво имам право като потребител, какво имам право като платформа в интернет“, посочи още той.

Повече от разговора вижте във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още