IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Темпът на усвояване на европарите в България - средноевропейски

Разплатените евросредства към този момент са 16%, договорените проекти са за 50%, съобщи Атанас Кирчев

09:20 | 14.03.18 г.
Темпът на усвояване на европарите в България - средноевропейски

Разплатените евросредства в България към този момент са 16%, договорените проекти са за 50% от европарите, темпът е добър, средноевропейски. Ситуацията с усвояването на европейските средства в България не е драматична. Това е мнението на Атанас Кирчев, председател на Професионална асоциация Европейски и национални програми за развитие, изказано в Bloomberg TV Bulgaria.

"Трябва да се има предвид спецификата на програмния цикъл, на цикъла на усвояване на европейски средства. През първите години цикълът обикновено преминава през обявяване на конкурси, сключване на договори. След това следва изпълнение на проектите", коментира той.

Кирчев обясни, че обикновено първите години на програмния период са години на усилено договаряне, почти няма усвояване.

“След това започва да се покачва процентът на усвояване, а към края на периода намалява договарянето, защото всички средства би трябвало да са договорени и съответно нараства процентът на реално усвояване", посочи експертът.

Според него "от тази гледна точка" ситуацията не е толкова критична.

По думите му другата важна цифра, която не се споменава в официалната информация, е, че процентът на договаряне е близо 55%, “което за втората половина на програмния период никак не е лошо”.

“Очаквам, че до края на формалния програмен период ще бъде договорено всичко, като три години след края на програмния период ще бъдат усвоени всички средства. Ситуацията не е драматична", категоричен е Атанас Кирчев.

Той обаче подчерта, че България няма дългосрочна визия за развитие и затова програмите автоматично се превръщат в механичен сбор от отделни мерки, много от които "дори в рамките на самите програми не са синергизирани, да не говорим, че самите програми не взаимодействат помежду си".

Кирчев посочи като най-рискови програмите, свързани с инфраструктурните проекти по ОП „Транспорт“ и по ОП „Околна среда“.

„По оперативните програми, свързани с иновации и конкурентоспособност, развитие на човешките ресурси и Програмата за развитие на селските райони са договорени над 70% от средствата, като голяма част от тях са разплатени", съобщи той и поясни, че част от тези средства са договорени с финансови инструменти, предоставени за управление на Фонд мениджър на финансови инструменти, и още не са изразходвани, но са отчетени като усвоени.  

Вижте повече във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още