IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо има по-слаба реколта от пшеница в България тази година?

Франция, Великобритания и Германия са големите губещи в производството на тази култура, твърди директорът на Софийската стокова борса

17:24 | 10.09.20 г.
Защо има по-слаба реколта от пшеница в България тази година?

Климатичният фактор оказва най-силно влияние за по-слабата реколта на пшеница в България. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса. Той добави, че проблемът не е само у нас, ситуацията е подобна в Европа, и в света като цяло.

Симов посочи, че се очаква добивът на пшеница в Европа през тази година да бъде с 10% по-малко спрямо миналогодишния.

“Франция, Великобритания и Германия са големите губещи като производители на пшеница в Европейския съюз“, каза гостът и допълни, че в Румъния спадът е с 30%.  

По думите на експерта Полша, Испания и Унгария са сред страните, в които реколтата е по-добра от миналогодишната.

Симов отбеляза, че цените на пшеницата у нас се обуславят от световните трендове. Той посочи, че реколтата е близка до тази от миналата година, което води до известно задържане на цените в някои страни.

“Има тренд към повишаване на цената на пшеницата на борсата в САЩ, същата е картината и във Франция - това се дължи на понижението на реколтата при засилено потребление, което движи цените в посока нагоре”, обясни той.

По отношение на износа на пшеница от България Симов очаква в Черноморския регион страната ни да се сблъска със силната конкуренция на Русия, Украйна и Казахстан, които планират общ износ от над 62 милиона тона пшеница.

“Румъния също ще се опита да изнесе над 5 млн. тона пшеница през пристанищата”, добави той.

Още от разговора гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:49 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още