IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петър Ганев: Основните проблеми на Бюджет 2020 са свързани с липсата на реформи

Тази година правителството е най-близо до твърдението си, че не вдига данъци, но на местно ниво все пак те ще бъдат вдигнати, каза икономистът

09:45 | 20.11.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Основните проблеми на Бюджет 2020 са свързани с липсата на реформи - основно в здравеопазването и публичната администрация. Това каза икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика пред Bulgaria ON AIR.

Вчера за 17-та поредна година ИПИ представи виждането си за алтернативен държавен бюджет.

"Тази година правителството е най-близо до твърдението си, че не вдига данъци, но на местно ниво все пак те ще бъдат вдигнати. Няма да е драматично за българите, но и няма да напълни в такава степен бюджета. И ще продължим да коментираме нуждата от ресурс", каза той.

Една от идеите на алтернативния бюджет е една пета от подоходното облагане да остава в общините, за да имат ресурс да планират дългосрочно, а не да разчитат само на проекти.

"Тази година бюджетът наистина е балансиран. Той повтаря рамката от предходни години без изненади. При евентуална криза няма да имаме излишък, но имаме буфери и можем да си позволим да не режем социални плащания", смята експертът.

По ескалиралата тема от последните дни за болничните икономистът смята, че в опит да се ограничат злоупотребите се навлиза в територия на ограничение на реалните права на осигурени хора. Според него действията, които трябва да бъдат предприети, са свързани изцяло с контрола от страна на системата и изчистване на множество неефективности.

Вижте повече във видеото.


 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
Whitestar
преди 4 години
Сега, когато Европа е изправена пред нуждата от засилени фискални стимули на потреблението и производството, запазването на бюджета в този вид е добре, но едва ли е достатъчно! С нарастването на възнагражденията дори можем да сметнем, че се увеличава данъчното бреме, а не се запазва. Сега е моментът да се намали ДДС върху лекарствата, книгите и произведенията на изкуството, с което да заявим социална грижа и оказването на стимули за култура и изкуство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още