IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синдикати: Бойкотът на бизнеса ще обезсмисли минималните осигурителни доходи

Не сме съгласни с това минималната работна заплата да расте без основание, коментират работодатели

10:45 | 24.08.17 г. 9
Синдикати: Бойкотът на бизнеса ще обезсмисли минималните осигурителни доходи

Ако работодателите продължават да бойкотират преговорите, минималните осигурителни доходи ще бъдат замраени и това на практика ще ги обезсмисли. Това каза Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" в коментар на потвърдения бойкот по преговори за минималните осигурителни доходи (МОД).

За втора поредна година работодателите отказват да участват в разговорите със синдикатите по определянето на размера на минималните осигурителни прагове по браншове. Разговорите се отлагат за следващата седмица.

Григорова обясни, че работодателите не искат да се увеличават минималните прагове, защото не желаят да се повишава минималната работна заплата. Тя не вижда логика в поведението на национално представените работодателски организации и посочи, че отделни фирми не споделят бойкота по преговори за МОД.

Председателят на Браншовата камара по машиностроене и представител на АИКБ Илия Келешев обаче бе категоричен, че работодателите няма да преговарят по размера на минималните осигурителни доходи, тъй като подобна практика няма в нито една европейска държава и според тях тя насърчава сивата икономика.

"Не сме съгласни с това минималната работна заплата да расте без основание. През последните 26-27 години от камарата по машиностроене се договаряхме със синдикатите по въпроси, започващи от колективни трудови договори и стигащи до основни параметри на трудовите и осигурителните отношения. Отказваме да разговаряме с тях, тъй като през 1993-1994 година имахме проблеми помежду си, които в момента отново се появиха на дневен ред", каза той пред Bulgaria ON AIR.

Ако диалогът не се състои, ще се наложи министърът на труда за поредна година да определи служебно повишението на праговете.

През миналата година работодателските организации отказаха участие в преговори за МОД за 2017 г. до приемане от социалните партньори и държавата на консенсусен модел за определяне на минималната работна заплата в България. 

По повод намерения за административно налагане на прагове за МОД за 2018 г. от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) посочват в съобщение до медиите, че считат за необходимо държавата да насърчава основно колективно трудово договаряне на фирмено и браншово ниво, вместо административно налагане на нови нива на МОД.

Организациите искат и да се предприемат допълнителни мерки, в т.ч. на промени в трудовото и осигурително законодателство, за повишаване на мотивацията на работодателите и осигурените лица, на контрола и противодействие на недекларирания труд.

От АОБР отново изброяват аргументите си против МОД:

МОД, определяни по заемани длъжности и икономически дейности, са регулация, която не се прилага в нито една държава членка на ЕС.

Реалното административно увеличение на МОД за 2017 г. възлиза на 2.5%, въпреки че не бе приложено административно увеличаване по реда на чл. 6, ал. 2, т. 3 на КСО. В същото време за първото полугодие на 2017 г. ръстът на средния осигурителен доход е над 6%, а приходите от осигурителни вноски нарастват с над 10% при съпоставими условия.

Още в началото на т. г. АОБР обяви приоритети, сред които централно място заема ратифицирането на Конвенция 131 на МОТ, приемането на механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) и законодателни промени за премахване на МОД.

ЕК също не подкрепя определянето на МОД по длъжности и икономически дейности.

Следва да се отчете и откритата процедура срещу Република България по т. нар. прекомерни макроикономически дисбаланси на ЕК - прекомерният ръст на показателя за т. нар. единични разходи на труд и нарастването на данъчната и осигурителна тежест върху заетостта и работните места.

Вижте още във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

9
rate up comment 9 rate down comment 2
studioaa
преди 6 години
А от кого са събрани тези 1.6 млрд. излишък? Да не би случайно "стратегическите инвеститори" да са платили повече в хазната или Бай Иван и Бай Киро са ги принудили да си внесат акциза върху домашарката, която са приготвили в селския казан за зимата?? Бизнесът трябва да плаща повече ВИНАГИ ако печалбата му расте без значение от състоянието на бюджета. Защото от повече пари за здравеопазване, образование или инфраструктура нужда винаги има. Как така се допуска изнасянето на над 40 млрд. лева печалба ВСЯКА ГОДИНА при положение, че имаме 5 млрд. лева дефицит за пенсии? Бай Иван и Бай Пешо не е от голямо значение дали ще се издължат на хазната, защото неплатените данъци така или иначе няма напуснат страната, но е от огромно значение когато Уникредит, Била или САП укриват данъци, защото всичките тия пари се изнасят зад граница. Бизнесът трябва да разбере, че печалбата има не само долна граница, но и горна също...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 2
sdar
преди 6 години
За съжаление проблемът не е само в работодателите, държавата го насърчава този проблем. Както каза човек с 460лв. купува основно ядене, то за друго не му остава. Затова и държавата ни се е погрижила същия този човек да плати 10% ДОД и още 20% ДДС за яденето което пазарува, за да направи бюджетния излишък за който говориш. Което ако сравним с Румъния реално означава че тук с 460лв. се живее много по-зле отколкото там, защото нямаме нито необлагаеми прагове, нито по-ниско ДДС за храна и лекарства. А в Румъния и заплатите са по-големи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 1
V.At.
преди 6 години
До "работодателите".Наистина ли не ви пука за оцеляването на работниците ви?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 1
V.At.
преди 6 години
Каква е причината да се вдигат данъците при положение, че има 1.6 млрд. бюджетен излишък.Що се отнася до становището на "работодателите " за мен не е икономически оправдано. Да подчертая, аз съм работодател. При вдигане на минималната заплата на практика се вливат пари в потреблението. Човек с 460 лв заплата няма да си купи ни джип ни айфон. Отиват за храна и то за обикновена - предимно от български производител. Затова е и този ръст "от потребление". Привърженик съм на естествения подбор в икономиката. Ако една фирма не може да изплати заплати, нужни просто за оцеляване на работниците и, има ли смисъл от съществуването и? Освен ново Бентли. Но това не е икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 1
power grid
преди 6 години
Тва не са работодатели а робовладелци.*** са тия които им слугуват за по 500-600 кинта.По добре земай кози и отивай на село а такива като тоя *** да си бачкат.На тоя и на гелосаната *** искам да им кажа че аз фабрики нямам...Земята ражда всико и мога без тях..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
power grid
преди 6 години
Тва не са работодатели а робовладелци.*** са тия които им слугуват за по 500-600 кинта.По добре земай кози и отивай на село а такива като тоя *** да си бачкат.На тоя и на гелосаната *** искам да им кажа че аз фабрики нямам...Земята ражда всико и мога без тях..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
studioaa
преди 6 години
Борисов ако е истински мъж да вдигне корпоративния данък до 12-15% от сегашните 10%. Каква е ползата от ниските фирмени дануъци след като всичката печалба се изнася извън страната и се инвестира в луксозни имоти, яхти и коли в чужбина, а българските служители са на границата на физическото съществуване. Поне част от парите да се реинвестираха в нови работни места или повишаване на доходите или подобряване условията за труд, а то... На зла круша зъл прът трябва...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
studioaa
преди 6 години
Правителството трябва насила да принуди бизнеса да не суъздава пречки за вдигането на МРЗ. Това много лесно да стане чрез премахване обвуързването данъците на физическите и юридическите лица. Никъде в цивилизования свят няма такова нещо като данъкът гражданите да е същия размер като данъка на фирмите. Ако бизнесът създава пречки за вдигането на МРЗ кабинетът просто трябва да вдигне данъка върху печалбите с 1-2%. Така няма да се ударят малките фирми, чийто печалба няма да нарасне чувствително така или иначе, а само чуждите монополисти, които са тук, за да пестят от заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
sdar
преди 6 години
Келешев се надява всичко да остане по старому, обаче то работници не останаха. Тези които стават за работа отдавна са в чужбина, а останалите тук обикновено самочакат да мине времето. След някоя друга година Келешев ще разбере, че прекаленото рязане ще се върне към индустрията ни като бумеранг, като няма да има кой да работи, но тогава сигурно ще трябва тук да се плаща повече от Румъния за да дойдат работници в кочинката и мизерията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още