IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

44 хил. сгради в България се нуждаят от обновяване

МРРБ очаква близо 150 хил. жилища да бъдат обновени в рамките на програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради

20:29 | 28.05.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Близо 44 хил. сгради в България се нуждаят от обновяване, от тях едва 2000 могат да бъдат финансирани с настоящата програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, съобщи Малина Крумова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството по време на конференцията „Устойчиви градове – нови възможности и предизвикателства пред общините“.

„Имаме важната задача да намерим механизъм за подобряване на енергийните характеристики на още 42 хил. сгради. Това е доста съществено предизвикателство, за което се опитахме да намерим нови механизми на финансиране. Амбицията ни е да търсим много по-устойчиво и дълготрайно въздействие, тъй като кампанийното предоставяне на средства не предопределя адекватно прилагане на политиката в жилищния сектор“, каза Крумова.

Един от аспектите на новото развитие на програмата за енергийна ефективност е въвеждането на механизми за съфинансиране. Според Крумова това е икономически обосновано, тъй като най-големите ползи от програмата са за собствениците на жилищата. Тя смята също така, че трябва да има диференцирана подкрепа както по отношение на различните региони в страната, така и на мерките, които се изпълняват. „Унифицирането на всички сгради в един калъп не е правилният подход“, категорична е Крумова.

Заместник-министърът е на мнение, че трябва да се разшири и обхватът на дейностите в програмата, като тя бъде насочена към прилагане на други политики, които излизат от тясната дефиниция на мерки за подобряване на енергийните характеристики на сгради. Например опазване на чистотата на въздуха, подмяна на горивни инсталации там, където се използват дърва и въглища, включване на възобновяеми енергийни източници при обновяването на сградите.

Според Крумова основният резултат от националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради е, че вече има близо 7000 сдружения на собственици, в които членуват около 1 млн. българи. „Това означава, че все повече хора осъзнават ползите от изпълнението на мерките за енергийна ефективност, включително за собствените си джобове, и повече сдружения на собственици стигат до идеята, че правилният ход е заедно да предприемат мерки за обновяване на жилищата си“, заяви Крумова.

Очакванията на МРРБ са в рамките на програмата за енергийна ефективност на сградите да бъдат обновени близо 150 хил. жилища с над 340 хил. обитатели в тях и обща разгъната застроена площ от близо 11,5 млн. кв. м. Крумова изтъкна ползите и за строителния бранш, като заяви, че проргамата позволява на съществена част от малките строителни фирми да имат постоянна заетост. Работещите в тях лица са над 70 хил., допълни заместник-министърът.

От гледна точка на екологичния ефект на програмата, обновените до 31 март тази година сгради трябва да помогнат за спестяването на 157 килотона въглеродни емисии годишно, а спестената енергия се очаква да достигне 470 хил. мегаватчаса годишно, сочат прогнозите на МРРБ. Министерството очаква до края на програмата и в рамките на всички 2022 сгради, за които има сключени договори и осигурено целево финансиране, тези цифри да се удвоят.

Сред ефектите от мерките за енергийната ефективност Крумова изброи повишаването на топлинния комфорт на семействата, подобяването на здравословната среда в дома, спестяването на енергия и произтичащото от него съществено намаляване на разходите за отопление, приноса за ограничаване на количеството на въглероден диоксид, удължаването на безопасността и живота на сградите.

Заместник-министърът заяви, че програмата за енергийна ефективност на сгради е навлязла в най-активния си период на изпълнение и МРРБ очаква, че до средата на 2019 г. голяма част от дейностите да приключат в рамките на настоящото финансиране.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 5 години
то не случайно всяка година декември бюджета е на + 3 милиарда, а чнуари на -500 милиона :):)Хем се правим че преизпълняваме петилетката, хем после тихомълком може да крадем от него с подобни програми !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
Веск
преди 5 години
По темата нищо добро няма да кажа. Саниране трябва - ОК. Един човек няма жилище, а е под наем, друг има 1, а трети 5 апартамента и 4 са му под наем. Няма значение. Така излиза. Плащащият наем е най-ощетен, а този дето дава 4 апартамента под наем и живее в пети щото е реститут или еврокрадец примерно директно си лъже, че няма пари да си санира сам. Не може така. Хората на село - нищо. Хората живеещи в къщи - нищо. Хората купили ново жилище - платили и ДДС даже - нищо. Герб печели избиратели. Лошото е , че тази недомислена програма при лошо изпълнение може да съкрати живота и сигурността на сградите, ама докато това се установи ще спечелим няколко пъти избори. Тук един човек от Русе пише за празните апартаменти, а Русе даже не е сред най-намалелите по население градове като процент говоря. При социализма панелки се купуваха с пари - сега без пари ги санират. Явно наближава комунизЪма. Друг казва народа няма пари - няма я. Парите държавата ги държи за да ги раздава срещу гласоподаване, а хората са бедни за да слушкат и да папкат само ако някой благоволи. Защо Албания има 150 евро минимална пенсия, а ние 100 евро при положение, че БВП на калпак ни е по-висок. Отговор - за да разпределят властите благата за удобните им. Това е комунизъм. Няма лошо ако го заявяват открито, а те лъжат с демокрация и ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 5 години
извинявай, сега ти прочетох втория коментар ... а чувстваш ли се прецакан че си бил отговорен и си санирал със собствени средства ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 5 години
екстра да си жив и здрав, сега бъди така добър да си го санираш със собствени средства, а не с нашите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 5 години
безплатно на всички имотни ... безимотните само плащат масрафа с данъците си... абсолютна кражба е тази програма !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 2
pioner
преди 5 години
Нищо против само, че всеки гледа от собствената си камбанария. Аз живея в Русе. Тук има 4 изцяло панелни квартала и всяка година виждам поне по 5 нови блока които са разцепени или потъват, а паднали тераси виждам вески божи ден. Виждам и блоковете на кои партийни функционери се санират въпреки яростният отпор на живущите в тях. Виждам и как на не един блок му бива отказвано саниране защото отказват да наемат "предложената" фирма. Виждал съм и как при първия по силен дъжд цели санирани фасади падат. Няма да говоря колко икономически неизгодно е санирането. Само ще кажа че в провинцията празните жилищни площи в така наречените панелки достигат на някой места до 80% - изводите оставям за вас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
mitkomik
преди 5 години
И съм саниран за собствена сметка. Не съм пестил от материали. Разликите в сметките поне за мен са големи. Парно от 300 на 80лв. Ток от 80-90 на 40лв. Пък нека разправят , че това саниране не било като немското:) Програмата е хубава за хората , които не могат да си позволят това са своя сметка. При нас 50% от живущите не могат. Дори при съфинансиране...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
mitkomik
преди 5 години
Живея в панелка строена по някаква немска технология?!? Така и им казват "немските панелки". Блока е на 47 години. Ела да пробиеш дупка в панела дето бил умрял:) Като викна майстор за ремонт лошо му става. Бетона е толкова здрав и с толкова арматура, че е страшна мъка да се кърти и пробива. Няма заметресение , няма мърдане! Пък нека е умрял панел:) Всичко зависи от това как е правено и как се поддържа. Слава богу хората , които живеят там са сравнително с акъла си и всичко , което има нужда от поддръжка се ремонтира. Да не давам примери с ново строителство:) Приятел си купи такова на хубаво място от реномиран строител. Тръгна да слага бойлер в банята и стената падна в съседа??? No comment!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Mohave _
преди 5 години
Не говорим и за 2 месеца зима където може да се спестят някакви 100 лв от ток .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 7
pioner
преди 5 години
Пич съвземи се, една панелка с изтекъл живот когато се санира и се добавят 10 години живот. Това е най - неизгодната програма измисляна някога. Не говорим за качество на ремонта или цена на извършването му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още