IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на жилищата в България с най-бавен годишен ръст от началото на 2016 г.

Той обаче остава по-висок от средното равнище в ЕС, сочат данни на Евростат

15:26 | 18.01.19 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Цените на жилищата в България са нараснали с 6,3% през третото тримесечие на 2018 г., сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.

Това е най-слабият ръст от първото тримесечие на 2016 г., сочи справка в историческите данни на Евростат, но все пак е по-висок от средното повишение на цените на жилищата в ЕС през третото тримесечие - 4,3%. България е на 12-о място сред страните членки на Европейския съюз по ръст на цените между юли и септември на миналата година.

Данните съответстват на тези на Националния статистически институт, който също обяви ръст на цените на жилищата у нас от 6,3% в периода между юли и септември.

Повишението на цените на жилищата в България се забавя в сравнение с второто и първото тримесечие на миналата година, когато достигна съответно 7,5% и 7,1%.

Спрямо второто тримесечие на 2018 г. цените на жилищата у нас са нараснали само с 0,8%, което е най-бавният темп на таква база от третото тримесечие на 2015 г., показват данните на Евростат.

Цените на жилищата в еврозоната и в ЕС са нараснали с по 4,3% през третото тримесечие спрямо същия период на 2017 г. В сравнение с второто тримесечие на 2018 г. цените на жилищата в еврозоната са се увеличили с 1,6%, а в Европейския съюз – с 1,5%.

Най-голям годишен ръст на цените на жилищата сред страните членки на съюза през третото тримесечие е регистриран в Словения (15,1%), Холандия (10,2%) и Ирландия (9,1%), а понижение на цените на годишна основа е отбелязано в Швеция (-2,1%) и Италия (-0,8%).

Спрямо предходното тримесечие най-голям ръст на цените на жилищата е регистриран в Холандия (3,3%), Малта (3,1%) и Хърватия (2,8%), а понижение има в Италия (-0,8%), Румъния (-0,7%), Финландия (-0,4%), Словакия (-0,3%) и Унгария (-0,2%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 23 rate down comment 1
perin
преди 5 години
Реално няма никакъв ръст, не се безпокойте. Напролет ще дойдат данните за януари-март, които ще са още по-зле и може би няма да може да се прикрива ситуацията.Големите субекти в този бранш се мъчат да задържат впечатление за повишение сред обществото, защото чуе ли се гък за понижение и наведнъж ще се изсипят доста пишман инвеститори да продават, преди да са се прецакали, а ако все пак има хора, които искат да купуват - повечето ще изчакат да видят колко още ще падат цените - съответно инерцията ще набере двойни сили в посока надолу и не се знае докъде ще ни доведе :)Най-неориентираните спекуланти ще осъзнаят, че няма кой да им купи стоката, но по-стабилните ще се задържат /по-добрите сгради няма да поевтинеят много/ - ще се види кой колко се е прецакал - най-неустойчивите 15-30% от системата ще фалират или ще загубят достатъчно, че да се откажат. Резултатът ще е постепенен спад, може би докъм 2024-2025 година, но все пак светът сега е по-различен от преди и кризите може да траят по-дълго или по-кратко..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 26 rate down comment 2
Sandy
преди 5 години
Много хора накупиха имоти на изкуствено завишени цени и сега тия същите имоти им предстои да се обезценят в следващите години, някои от тях до 50%. Нека да не злорадстваме срещу тези хора, които по една или друга причина са си нанесли такава вреда, че някои може да не понесат загубата и да се поболеят, други да сложат край на живота си. Допуснали са огромна грешка, но кой от вас не е грешил някога, а? Да бъдем човеци, да бъдем съпричастни към тяхното предстоящо страдание. Не можем да им помогнем, защото "бой и еване"не се връщат, но поне можем да ги успокоим, утешим, да им кажем, че е лошо човек да се спъне в камък, но още по - лошо и страшно е, когато се спъни два пъти в един и същи камък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 22 rate down comment 1
mirodes
преди 5 години
От 2009г насам,когато беше пукането на имотният балон населението на София е нараснало с 76 хиляди жители.А броят жилища се е увеличил с 78 хиляди.Като се има предвид,че в жилище не живее по един човек излиза ,че броят новопостроени жилища е в пъти повече от хората,които биха живеели в тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 11
Sakamano
преди 5 години
"15 та статия, за жилищния пазар, само от началото на 2019 та година."... и няма нито една, под която да не си написал коментар дълъг почти колкото статията. Човек би решил, че ги чакаш с нетърпение. Явно е любимата ти тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 1
kloynat
преди 5 години
наи после селата се преместиха в градовете и сега какво правим с апартаментите приэраци ще се пие ли студена вода или пира продалжава паживут па видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 2
Kikaha2
преди 5 години
Всяка седмица по няколко процента "ръст" - досега трябва да сме стигнали и минали Хонг Конг и Сингапур взети заедно .... навсякъде по света цените бележат и спад, но тук само ръст, е*ати Елдорадото....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 35 rate down comment 2
al64ad
преди 5 години
споко "отвисоко се пада по-лошо".....а брокерите ще го изд&&т първи. за тях смърт е не сделка при нормални цени а липсата на сделки. Моментът при който разминаването между надути продажни цени и реални възмжности на купувачи настъпва.А след него следва поне година на "отрезвяване " на продавачите...и настъпва "суша и глад" за любимите агенции :) :)това е при "равни други външни и вътрешни условия",което въобще не сигурно за година напред.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 14
Boicho Popov
преди 5 години
Защото няма данни за цялата година. Говорим за трето тримесечие, ръст на годишна база. Не говорим за цени в абсолютни стойности, а за ръст на цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 2
Todor Sabev
преди 5 години
Всъщност на годишна база имаме спад макар и минимален.Ето и графиката . https://***.imoti.net/bg/sredni-ceni Така че статиката е леко манипулативна относно годишния ръст. Имот бг не може да бъде обвинен в пристрастност че дава неверно ниски цени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 1
Todor Sabev
преди 5 години
,,Цените на жилищата в България с най-бавен годишен ръст от началото на 2016 г,,В заглавието пише за годишен ръст , а в статията не са дадени данни за цялата 2018 на годишна база . споменати некви тримесечия в който действително има ръст , като си мисля че умишлено са пропуснати някой други тримесечия когато има спад. Я да види какви са цените на имоти от януари 2018 до януари 2019 или да сравни на календарна година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още