IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Екоинспектори проверяват опит за строителство върху защитени зони в Калиакра

В почивните дни са полагани водопроводни тръби в изкопи

19:50 | 27.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: община Каварна</em></p>

Снимка: община Каварна

Екоинспектори във Варна направиха проверки по сигнали от неправителствени организации за строителни дейности в защитената зона „Комплекс Калиакра”, съобщи БНТ.

Установено е, че в почивните дни са полагани водопроводни тръби в изкопи с дължина около 120 м. В момента на проверките на мястото не е имало работници и техника. 

Предстои да се изяснят обстоятелствата и да се извършат нови документални и контролни проверки, за да се предприемат действия и да се приложи Заповедта на министъра на околната среда и водите от 21 юли 2017 г., с която се забраняват всякакви дейности в района на основание Закона за биологичното разнообразие.

Целта е съхраняване, превантивна защита и предотвратяване на опасността от увреждане или унищожаване на Понто-сарматските степи в района.

Припомняме, че  Европейската комисия започна  наказателна процедура срещу България заради изградени в района вятърни генератори, голфигрища, къщи и хотели. Първоначално процедурата беше за около 600 проекта, но след това с решение на съда на Европейския съюз от януари 2016 г. България беше осъдена за нарушение на европейското законодателство за 9 проекта за ветрогенератори и един за голф-игрище.

През лятото екоминистерството забрани строителството в района в зоните в Натура 2000, а жители на общините Каварна, Балчик и Шабла организираха протести.

След това премиерът Бойко Борисов разпореди на министъра на околната среда и водите Нено Димов да спре изпълнението на заповедта, с която се забраняват всякакви дейности в териториите в района на Балчик, Каварна и Шабла, попадащи в „Натура 2000“.

Планът за управление на защитените зони „Калиакра“, „Белите скали“ и „Комплекс Калиакра“ бе една от основните мерки, предложени от правителството за съобразяване с решението на Европейския съд. Той обаче бе оспорен от собствениците на земи.

Водят се спорове за Понто-сарматските степи с 22 кв. км площ, тъй като за тези терени ограниченията са най-големи.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още