IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Имоти на АДИС също влизат в забранителния списък за приватизация

Агенцията за приватизация иска да се изготвят регистри на държавните имоти, за да се управляват активите по-прозрачно

15:43 | 23.11.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Имоти на Агенцията за дипломатически имоти в страната (АДИС) ще бъдат в включени в забранителния списък за приватизация. Това решиха на първо четене депутатите от парламентарната комисия по икономическа политика, които приеха единодушно предложенията на Министерския съвет за промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Предстои проблемите да бъдат разгледани на първо четене в пленарна зала и след това да се приемат окончателно от комисиите и в зала.

Народните представители обаче отхвърлиха предложението на Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев от Реформаторския блок да се приеме тълкувателно решение на същия закон, с което да се забрани продажбата на обособени части и имоти на дружествата от забранителния списък за приватизация.

Тримата предлагаха мярката да се приложи със задна дата, което означава, че ако бъде прието, вероятно ще трябва да се развалят приватизационни сделки. 

И депутатите, и представителите на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол са единодушни обаче, че трябва да има генерални промени в законите, на базата на които се управляват държавните имоти, за да не се стига до изреждане на конкретни активи в забранителния списък. Приватизационната агенция настоява и за изработването на регистри на държавните имоти, така че да се знае кои ведомства какви активи притежават и да се подобри управлението им.

След дъжд качулка

Приетите от икономическата комисия промени са заради скандалната сделка с Дипломатическия клуб в Бояна. Имотът, заедно с магазин, ресторант и сграда на бивше посолство, която в момента не се ползва, в столичния район „Изгрев”, беше придобит от фирма, регистрирана на името на трима младежи от Стара Загора.

Депутати поискаха сделката, която съвпадна с друга скандална продажба – на бившите царски конюшни в София, да бъде развалена. Приватизационната агенция обаче излезе със становище, че активи на дружеството не влизат в забранителния списък и може да бъдат продавани. 

Шефът на Агенцията за приватизация Емил Караниколов посочи, че дори и с приемането на промените в закона, предложени от Министерския съвет, самото дружество ще може да извършва разпоредителни сделки със свои активи и обособени части със съгласието на Министерския съвет.

Що се отнася до самата сделка с Дипломатическия клуб, той посочи, че проверките на приходната администрация са показали, че средствата, с които купувачът плаща, са осигурени чрез банков кредит.

Караниколов подчерта, че обособени части на компании, включени в забранителния списък за приватизация, се продават непрекъснато от самите дружества, а не от приватизационната агенция.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт подчерта по време на дискусията, че държавата плаща по около 350 млн. лева годишно за наеми, докато държавни имоти се продават на безценица.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още