IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инспекцията по труда провери почти 5 хил. строителни фирми през 2017 г.

Секторът продължава да е един от най-рисковите по отношение на трудовия травматизъм

16:44 | 08.12.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

От началото на 2017 г. до края на ноември инспекторите по труда са проверили 4922 строителни обекта, включително дейности по националната програма за саниране, съобщиах от Главна инспекция по труда (ГИТ).

Проверките в строителството са 12% от всички инспекции на ГИТ за периода (42 430 броя).

Констатираните на строителни обекти нарушения са 25 900. Нарушенията, свързани с безопасността при работа, са 17 570, а на разпоредбите за трудовите правоотношения – 8030.

За отстраняване нарушенията в строителството са приложени 24 360 принудителни административни мерки, от които 23 900 са задължителни предписания. 

В 311 случая инспекторите са спрели обекти, работни места и работно оборудване, които пряко са застрашавали живота и здравето на работещите. За сравнение, общият брой случаи, в които тази мярка е приложена, са 540 броя.

Съставени са 2400 акта, от които тези за нарушения, свързани със здравето и безопасността при работа, са 1090.

Установените случаи за работа без трудов договор в сектора са 800, което е 27% от всички установени за периода (2970).

Въпреки засиления контрол секторът продължава да е един от най-рисковите по отношение на трудовия травматизъм. Основната причина за това е пренебрегване на правилата за безопасност и здраве при работа и неосигурен контрол от работодателите.

Почти всички трудови инциденти на строежи е можело да бъдат предотвратени при спазване на изискванията.

Продължава негативната тенденция най-честите нарушения в строителството да са свързани с необезопасяването на строителните обекти, както и неизползването на лични предпазни средства – все случаи, които водят до тежки трудови злополуки с фатален край.

Не се обезопасяват технологичните отвори в конструктивните елементи, както и контурът на етажни плочи, асансьорни шахти, прозорци, стълбищни рамена и площадки. Работи се на необезопасени скелета. Не се почистват работните площадки, което създава риск от спъване, падане или от удар от падащи предмети.

Използват се нестандартни електротабла от временни инсталации, което създава опасност от токов удар.

Масово на една строителна площадка работят работници на няколко работодатели. Често, когато има общи правила, работещите на всички работодатели не са запознати с тях.

Нерядко работниците отказват да съдействат на инспекторите, като напускат обектите или не попълват декларацията с данни за трудовите им правоотношения, което също затруднява проверките. Често самите те не желаят да сключват договори, за да се възползват от социално подпомагане или обезщетения за безработица, или да предотвратят запориране заради задължения към финансови институции.

ГИТ съобщава още, че 40 инспектори са обучени през ноември за контрол при строително-монтажни работи.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още