Офис сгради с обща площ от 41 хил. кв. м се били въведени в експлоатация през третото тримесечие на тази година, с което общият обем на офис площите в София е достигнал 2,1 млн. кв. м, сочат данни на консултантската компания MBL.
Както и при предходните тримесечия въведените в експлоатация сгради са били съсредоточени в района на бул. „Цариградско шосе“ и кварталите „Младост“ и „Хладилника“. Общата квадратура на офис проекти в процес на строителство остава непроменена – 413 хил. кв.м, от които 142 хил. кв.м се очаква да бъдат завършени до края на 2020 година.
Наемните нива и през третото тримесечие остават стабилни, като за офиси клас А са между 12 и 14 евро на кв. м, а за клас Б – между 8 и 11 евро на кв. м. Свободните площи при офис сградите от клас А достигат нивата от началото на годината от 9,5%, или 200,000 кв.м, сочат данните на MBL.
Нетното усвоените офис площи през третото тримесечие възлизат на 29,700 кв.м, а за периода са били сключени сделки за 25,900 кв.м. Повече от 50% от новозаетите площи са били наети наети от IT компании, които предвиждат помещенията за буфер при планирано разрастване, отбелязва консултантската компания.
Данни на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton от края на миналия месец също показаха, че компаниите от IT сектора и центровете за изнесени услуги са останали най-сериозният двигател на пазара на офис площи в София с малко над половината от наетите площи през третото тримесечие. Както и в предходните тримесечия основната част от подписаните наемни договори са били за разширения и премествания.
Въпреки бързото увеличение на обема на офис площи пазарът все още успява да усвои новите проекти. Данните на Forton сочат, че делът на свободните площи е около 9,1% средно за пазара през третото тримесечие, като модерните сгради в централната част на София са напълно отдадени.
Активен пазар на офис площи регистрират и големите градове в страната, като основното търсене идва от разрастващи се аутсорсинг и IT компании. Сред примерите за големи сделки от последните месеци са софтуерната фирма Fadata в Бургас, KBC Group във Варна и Sutherland в Пловдив, съобщава консултантската компания.


Какво време ни очаква за студентския празник?
Може ли изкуственият интелект да намали броя на върнатите покупки от е-магазини?
Бездомници превзеха подлезите във Варна (СНИМКИ)
Момиче се влюби в мъж, той я продаде за проститутка
41 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Мъж е загинал след челен сблъсък между две коли на пътя Габрово - Севлиево
Доставиха храна на борда на "Кайрос"
Синът на Арнолд Шварценегер, Кристофър, е копие на полубрат си Джоузеф Баена
Над 500 студенти посрещат 8 декември на Пампорово
Берое и Септември завършиха 0:0