IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Жилищният пазар в България продължава да расте, но по-бавно

Пазарът продължава да се движи от местното търсене, но не липсват и притеснителни сигнали

10:23 | 28.12.18 г. 9
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

2018 г. е почти история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2018 г.".

2018 г. сложи край на силния ръст на цените на жилищата в България, който беляза предишните две години, но за спад на жилищния пазар все още не може да се говори. Сделките с имоти в големите градове продължават да растат, макар и по-бавно, на пазара излизат нови мащабни проекти и броят на строителните разрешителни се увеличава, а банките  отпускат все повече ипотечни кредити.

Пазарът продължава да се движи от местното търсене, което навлезе в подем през 2014 г. и се затвърди през 2015 г. Това е и една от отличителните характеристики на пазара в момента спрямо финансовата криза преди десет години, когато силният интерес от страна на чужденци стимулира ръста на цените.

През първото тримесечие на 2018 г. европейската статистическа служба Евростат отчете скок със 7,1% на цените на жилищата у нас, който беше най-слабият от второто тримесечие на 2016 г. През второто тримесечие (последното, за което са налични данни) повишението на цените се ускори до 7,5%, но остава доста под нивата от третото и четвъртото тримесечие на 2017 г. от съответно 9% и 8,2%. В същото време България излезе от Топ 10 на консултантската компания Knight Frank на най-бързо растящите жилищни пазари в света. През третото тримесечие страната ни зае 14-о място, след като започна годината на седмо място в индекса. 

Забавяне има и при броя на сделките. Данните на Агенцията по вписванията за третото тримесечие показаха годишен ръст в София от едва 1,2% и спад в Пловдив и Бургас, който обаче може да се дължи на големия брой сделки "на зелено", които се отразяват в статистиката по-късно. В същото време брокери отчитат промяна и в поведението на купувачите. Те обмислят добре имотните си вложения, оглеждат максимално наличните имоти на пазара и не купуват на всяка цена, което също е един от стабилизиращите фактори на пазара, отчитат експертите.

Не липсват обаче и притеснителни сигнали. По данни на имотните агенции все повече купувачи търсят 100% финансиране при покупка на жилище, а броят на сделките с жилища „в строеж“ се увеличава. Придобиването на имот „на зелено“ винаги е свързано с риск за финансирането и изпълнението на проектите в срок.

По данни на БНБ ипотечните кредити са нараснали с 10,2% на годишна база през ноември и достигат 10,415 млрд. лв. Същият годишен ръст беше отчетен и през октомври въпреки призивите на БНБ за охлаждане на ипотечното кредитиране. Бързото нарастване на кредитите може да създаде рискове, които да се материализират при бъдещо покачване на лихвите или отслабване на икономическата активност, отбеляза БНБ и призова банките да затегнат условията за отпускане на заеми и да преценяват внимателно дали клиентите им ще могат да върнат заемите и при покачване на лихвите. 

По отношение на очакваното плавно покачване на лихвените проценти от Европейската централна банка (ЕЦБ) догодина банкери у нас смятат, че то няма да доведе до драматично увеличение на лихвите по кредитите следващата година, но все пак съветват да не се теглят кредити на ръба на възможностите. 

Последна актуализация: 03:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 22 rate down comment 3
Веск
преди 5 години
Криза 2020та. Има вероятност да започне още 2019та, но за нас това ще е зле. По-добре криза да не започва в изборна година. Припомням - 2009та започна кризата, а реалното излизане от нея беше чак при Орешарски, колкото и да не се харесва това на някои. През 2018та потр. търсене се увеличи с луди заеми, както и кредитирането с ипотеки, но това не е на добро. Много кредит в кртък период - банките да му мислят. Ние бавно излязохме от предната криза, не постигнахме достатъчен растеж, което е нормално при тези инвестиции. Влизаме в следваща криза с много лоша социална бази и като тотален аутсайдер в ЕС по БВП. Отделно, че от 2009та насам сме намалели с над половин милион, няма млади, няма образование и т.н. Незаети жилища 25-30-35 процента в градовете, заетост в селата дайрте да не мерим. Условия за стагнация има. Няма кой да се мести вече от село към града. Няма да има и наематели скоро. Децата на българи дето днес се раждат в ЕС няма никога да си дойдат, не е сигурно, че ще са българи и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 21
marto1992
преди 5 години
Абе като има такъв голям имотен балон - защо не си продадете жилищата? Догодина като се спука балона ще си купите по две жилища или едно по-голямо. А ситуацията е друга :D В момента се обособяват квартали за средната класа и за богатите. На когото му е скъпо - ами няма място в тия квартали. Дори обратното - ако някой паралия иска да набие 10к евро за квадрат - ами в момента няма какво да му се предложи.Домът не е само тухлите и цимента... мястото, комшиите, детска градина, училище, метро, паркове, шум, заведения - всичко това влиза в сметките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 30 rate down comment 2
Whitesnake
преди 5 години
А, бе хората са си финансово неграмотни. Нямат елементарно понятие за лихвен процент, главницa и т.нат. Всеки гледа, че другия тегли кредит и той да не остане по-назад тегли и той. Огледaлни неврони - те психолозите са си го казали. Нищо де, поне ще изплaщaт панелкaтa на кредит с работа от чужбина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 5 години
В коя агенция за недвижими имоти работиш!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 2
Kikaha2
преди 5 години
6-7 месеца би било по-вярно....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
mrynmryn
преди 5 години
Чакаме до 6-7 години следващата корекция и пак всичкото брокери ще си търси друга работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 24
Sakamano
преди 5 години
Добре че са хора като тебе за да ни кажат истината. За жалост, имотите не започват да поевтиняват въпреки усилията ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 36 rate down comment 3
Kikaha2
преди 5 години
цените ще растат докато стигнат 500 бона за панелка в Надежда...след което растежът ще се забави малко.....но не за дълго все пак......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 43 rate down comment 6
nkavrakov1982
преди 5 години
20 та поред статия, за последните две седмици. Балона който се наду при жилищата надхвърля 40%,дори 50 %от реалните им стойности. Банки, имотни агенции, брокери, строителни фирми отричат. Балон нямало. Финансисти и банкери обаче са на друго мнение. Истината е че извратената лихвен политика на Централните банки изпрати цените на жилищата в небесата и ги направи непосилни за покупка от младите семейства. Пазар и цени крепени и надувани едиствено от изкуствено занижен уж евтин кредит, не ги чака нищо добро. Хората имат къса памет, и бързо забравиха 2008 *** година. Банките тогава пак спекулираха с лихвите, но да помните дали имаше банкери в затвора? Не. Но много хора и семейства изгубиха жилищата си и банките им ги взеха. Уловките са поставени предварително в ипотечните кредити за жилища. Особено дългосрочните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още