IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кметове искат яснота по програмата за саниране

Има неразплатени суми по редовно сключени договори, алармират общини

13:49 | 22.02.17 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Кметове поискаха повече яснота по отношение на програмата за саниране и алармираха, че има неразплатени суми по редовно сключени договори, което създава напрежение.

Програмата за саниране е завършила на 31 декември 2016 г. и нейният ресурс е изчерпан, констатира проверката на служебния регионален министър, обявена вчера. Стана ясно, че бюджетът по програмата от 2 млрд. лева е бил разпределен още преди през януари тази година парламентът да одобри втория милиард по бюджета на програмата. Сметката показва, че 2 млрд. лева от бюджета отиват за първите над 2000 блока, а останалите кандидати – също над 2000, продължават да чакат.

От БСП пък заявиха, че ще сезират прокуратурата за опорочени процедури по програмата за саниране.

Необходима е ясна позиция и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Българската банка за развитие (ББР) във връзка с финансирането и изпълнението на договорите по процеса на саниране, посочи кметът на Троян Донка Михайлова пред БНР.

Притесненията в община Троян започват през декември 2016 г., след като там и в други общини са информирани, че проектите им ще бъдат приоритизирани. 

Това, което тревожи местните власти, е, че има много сериозно забавяне на документи, които са подадени в ББР, казва Михайлова. 

„Ние се опитваме да получим информация от банката какво ще се случва с тези договори, които сме подписали с областните управители и с ББР за финансиране. Това ни тревожи, тревожи и изпълнителите, които имат редовно подписани договори с общините сред процедура по ЗОП“, отбеляза Донка Михайлова.

Кметът на Благоевград Атанас Камбитов отбеляза, че информация за това какви са финансовите ресурси за саниране е имало  - с официално писмо от януари 2016 година, но проблемът е с подписаните вече договори.

Камбитов съобщи, че само в Благоевград не са разплатени 38 млн. лева по програмата за саниране. Благоевград има 141 договора, които са финансово осигурени, а заявленията на гражданите към днешна дата са 327. В момента са завършени 109 обекта.

„Моето лично мнение е, че програмата ще бъде спряна“, посочи кметът на Благоевград.

За цялостното енергийно обновяване на 2022 жилищни сгради по националната програма, за които има сключен договор за целево финансиране с Българска банка за развитие, е гарантирано държавното финансиране към изпълнителите на отделните дейности, съобщи Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Сключването на нови договори за целево финансиране с ББР ще бъде възстановено, след като бъдат сключени всички анекси към текущите договори за целево финансиране и при наличие на свободен финансов ресурс по програмата, допълват от министерството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още