IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над 31 хил. проверки е извършила ДНСК тази година

Издадени са 577 наказателни постановления за нарушаване на ЗУТ на обща стойност над 850 хил. лв.

13:14 | 30.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Общо 31 276 проверки на строежи, строителни книжа и строителни продукти са извършени от служители на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) от началото на годината до края на ноември, съобщават от ведомството. Най-голям брой проверки са извършени от служителите на РДНСК - Пловдив, Бургас, София, Софийска област, Варна и Благоевград.

Строителният контрол е издал 577 наказателни постановления срещу физически и юридически лица за нарушаване на разпоредбите на Закона за устройство на територията (ЗУТ) в резултат на проведените административно-наказателни производства. Общата им стойност е над 850 хил. лв.

2158 проверки са направени за изпълнението на задълженията на лицата, упражняващи строителен надзор. Проведени са 549 процедури по издаване на удостоверение за вписване в регистъра на консултантите за оценяване на съответствието на инвестиционните проекти и/или упражняване на строителен надзор, вписване на промени в съдържанието и продължаване на срока на издадено удостоверение, при което са реализирани приходи от такси в размер над 100 хил. лева. Удостоверенията на две юридически лица, извършващи консултантска дейност, са прекратени.

До края на ноември са проверени и 196 общински и районни администрации, като най-честите нарушения са несвоевременно предприемане на действия от служители на общинската администрация по постъпили жалби и сигнали, неспазване на законоустановения срок за издаване на разрешения за строеж, допуснати нарушения при издаване на разрешения за строеж и заповеди за допълването им от длъжностни лица от общинската администрация.

Дирекцията е завишила контрола за спазване на основните изисквания за влаганите в строежите продукти, както и върху местата за добива и производството им. Извършени са общо 1500 проверки на строежи, бетонови възли, кариери, асфалтови бази и други места за производство на строителни продукти.

Установените нарушения там са основно в липса на валидни документи за осъществен метрологичен контрол на средствата за измерване, а в някои случаи на изтекъл срок на валидност на сертификати за съответствие на произвеждани строителните продукти. При извършените последващи контролни проверки е установено, че предписанията на органите на ДНСК са изпълнени.

През изминалата година във ведомството са постъпили и обработени общо 40 252 запитвания, жалби, сигнали и молби на физически и юридически лица и искания за назначаване на Държавни приемателни комисии. 915 от тях са постъпили по електронен път.  

През 2020 г. в експлоатация са въведени 3392 строежа от първа, втора и трета категория, показва още обобщената справка за работата на ДНСК. От дейността на дирекцията са събрани и преведени в държавния бюджет над 4 млн. лева, от които над 3,5 млн. лв. са от такси за издаване на разрешения за ползване.

Сред най-значимите обекти са Автомагистрала „Струма“ Лот 3.1 „Благоевград – Крупник, обходът на Габрово и етапна връзка към него, първият етап от основния ремонт на второкласния път Дупница – Самоков, обходът на Ахелой на пътя Слънчев бряг – Бургас, разширението на метрото в София и пускането в движение на третата линия на метрото, рехабилитацията на железопътната линия Пловдив - Бургас в участъка Скутаре – Оризово, разширението на газопреносната инфраструктура на „Булгаргаз“ паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница, газификацията на Монтана, Враца и Благоевград.

В експлоатация са въведени и няколко значими ВиК обекта: пречиствателна станция за отпадъчни води в землището на гр. Айтос, ремонт на микроязовир „Букова поляна“ в община Мадан, ремонт на язовир „Ташлъдере“ в община Стражица, ремонт и възстановяване на изправното и експлоатационно състояние на язовир „Келанджика“ в община Свиленград.

Приключили са също основният ремонт на язовир „Ценович 2“ в община Силистра, възстановяване техническата годност на язовир „Рогозен-1“ в община Хайредин, реконструкцията на съществуваща земно-насипна язовирна стена и възстановяване на чашата на язовира край с. Осеново, община Аксаково, неотложните ремонтно-възстановителни работи на язовир „Тотлебенов вал“ в община Плевен, както и интегрираният проект за подобряване водния цикъл на гр. Добрич.

Сред въведените в експлоатация сгради има и две лечебни заведения - специализираната очна болница за активно лечение във Враца и основно ремонтираната централна сграда към СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров“ ЕАД“ в София.

Освен това са въведени в експлоатация хипермаркети и търговски центрове, производствени предприятия и бази в Пазарджик, Добрич, София, Варна, Разград, Ямбол, Враца, Куклен и други. Издадено е разрешение за ползване на многофункционална спортна зала в гр. Сандански. В Бургас, в района на пристанището, е започнала да функционира сграда за конгресен, научно-изследователски център за контрол и изследване на Черно море с прилежащи офис площи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още