IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сагата около небостъргача „Златен век“ пак се заплита

Софийският административен съд спря заповедта на ДНСК за прекратяване на строежа на небостъргача

13:40 | 28.06.21 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Административен съд – София град е спрял издаването на заповед на ДНСК за прекратяване на строежа на небостъргача „Златен век“ в столичния квартал „Лозенец“, съобщиха от компанията зад 34-етажната сграда в столичния квартал Лозенец" „Артекс Инженеринг“.

В мотивите съдът счита, че „последващо евентуално незаконосъобразно спиране на строежа ще причини значителни и трудно поправими вреди за дружеството“ в размер на милиони, допълват от компанията.

„Винаги сме вярвали във върховенството на закона и знаем, че всичко с разрешителното за строеж и документацията на „Златен век“ е изрядно“, пише „Артекс“.

Припомняме, че в началото на миналата седмица ДНСК отново спря строителството на 34-етажната сграда с мотива, че разрешението за строеж е изтекло. Според строителния контрол разрешението на „Артекс Инженеринг“ за строителството на „Златен век“ е било валидно до началото на 2020 г., а Върховният административен съд (ВАС) не се е произнасял по давността на документа. Заключението на първа инстанция, че строителното разрешение е валидно най-малко до края на 2022 г. пък било некоректно направено, твърдят от ДНСК.

Още преди официалното съобщение, че строителството на небостъргача ще бъде спряно служители на „Артекс“ протестираха пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). От строителната компания обявиха, че сградата ще бъде построена и подчертаха, че ако отново бъдат предприети действия срещу строителството, ще заведат иск срещу държавата в Страсбург за вреди в огромни размери.

Междувременно днес Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) изрази в отворено писмо до медиите силното си притеснение от продължаващото напрежение около „Златен век“. Според строителните предприемачи казусът с високата сграда показва липса на единност в държавните правила.

„Считаме за недопустимо за един и същи обект да има нееднозначни решения. Ако един проект не отговаря на всички изисквания, то следва той да не бъде одобрен и да бъдат предприети мерки много по-рано. А не решенията да идват след като е изготвен план, направени са огромни инвестиции и тече реалното му изпълнение“, се казва в отвореното писмо, подписано от председателя на НАСП Георги Шопов.

Предприемачите настояват за ясни и прости правила в строителния бизнес, за да има предвидимост и реално планиране на процесите. Как се калкулира рискът от неправомерно спиране на строителството и кой ще плати щетите за обществото, питат те.

„За съжаление практиката досега доказва колко лошо работи нормативната база в областта на строителството. Три години не са достатъчни за постигане на окончателно решение по конкретен казус. Основният закон в сектора, ЗУТ, е променян над 80 пъти“, изтъкват строителните предприемачи.

Според тях опростяването на нормативната база ще създаде повече прозрачност и по-малко субективно тълкуване. Така обществото няма да бъде въвличано в подобни скандали и няма да губи ресурс в сложни и нерационални казуси, а всеки предприемач ще знае какво, къде и как може да се строи, се допълва в писмото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
evtimvz
преди 2 години
ДНСК ясно казва, срокът за удължаване е пропуснат, защото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
mvr0306
преди 2 години
Всички знаем че ЗУТ може да се чете и така и така. Има много остарели изисквания там!!! Изцяло нов съвременен ЗУТ! В момента елементарни строежи на прости производства се водят първа категория, все едно строиш АЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още