IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сакскобургготски загуби битката и за двореца "Врана"

Решението на Софийски градски съд обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано

14:02 | 23.08.18 г. 9
<p>
	<em>Дворецът &quot;Врана&quot;. Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Дворецът "Врана". Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Дворецът "Врана" е собственост на държавата. Това реши съдия Петя Алексиева от Софийския градски съд (СГС), съобщава БТА.

Уважен е искът на държавата, уточниха от съда, като допълниха, че става дума за целия комплекс, в който влиза централната сграда на двореца с площ от 2013 кв.м., още над 20 постройки и оранжерии на обща площ близо 1000 дка. Решението на СГС не е окончателно и може да бъде обжалвано от Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза-Хробок. 

Мотивите на съдията са сходни с предишните дела за другите „царски имоти“. Според Темида „Врана“ не е бил лична собственост на монарсите, а на Интендантството на Цивилната листа на Царя, която е била държавна институция, следователно имотите не са били лична собственост на царете, а на държавата.

Хронология

През 2008 г. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза поискаха реституирането на 7 имота, като се позоваха на решение на Конституционния съд, с което през 1998 г. беше обявен за противоконституционен Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници.

Дворецът "Кричим" е един от 17-те царски имота, национализирани през 1947 г. На Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза Хробок бяха възстановени шест от тях - дворците "Врана", "Царска Бистрица" и "Ситняково", както и две планински хижи в Рила и 16 хил. дка гора. За гората все още няма съдебно решение.

Първата жалба в съда в Страсбург е от 2010 г. заради наложения от парламента мораториум върху царските имоти и забрана на семейството да се разпорежда с тях. Следващите две жалби от 2015 и 2017 г. са заради влезли в сила съдебни решения, според които реституцията на ловните хижи “Ситняково” и “Саръгьол” е незаконна. 

През 2013 г. Симеон Сакскобурготски загуби окончателно делото срещу държавата, с което искаше да си върне двореца „Кричим“. Върховният касационен съд (ВКС) отказва да преразгледа решението си от 2012 година, според което Сакскобурготски и сестра му не са собственици на двореца, построен с пари на интендантството в началото на миналия век.

За двореца „Царска Бистрица“ все още се води във Върховния касационен съд. Делото за за двореца “Врана” вероятно ще мине на по-горна инстанция, ако се стигне до обжалване.

През април 2018 г. Еропейският съд по правата на човека в Страсбург реши да даде срок на правителството до 13 септември тази година да представи възраженията си или да потърси споразумение със Симеон Сакскобургготски по две от трите жалби, свързани с върнатите му и впоследствие отново отнети имоти.

Съдът счита, че не може въз основа на преписката по делото да определи допустимостта и основателността на жалбите, подадени от Сакскобургготски и неговата сестра по отношение на решението на парламента от 2009 г., невъзможността им да оспорят това решение и решенията на националните съдилища относно комплекс "Сарагьол" и "Ситняково".

Становището не засяга конкретно спора за имотите по същество, а само това дали жалбите на Симеон Сакскобургготски и другите членове на фамилията са основателни. Поради тази причина досега не е искано мнението на българската държава, но вече е отправено запитване, като окончателно решение ще има, след като се получи и становището от българската държава. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 2
serafima
преди 5 години
Имам чувството, че не съм разбрана. С две ръце съм за отнемане на уж собствеността на бившите ни царе. Най-вече, защото историята и архивите говорят, че не е тяхна. Но нима не разбрахте за какво пиша????Тук, на 10 км няма от София ОБЩИНАТА не я е еня за великолепен парк, от който има и приходи. Кошмарно и грозно е! За съжаление при много обекти държавата и общините показват такова отношение, макар че има и малки изключения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 4
serafima
преди 5 години
Има и друга страна на въпроса. Миналата година организирах с приятелка да разгледаме парка във Врана. В разговор с поддържащите обекта стана дума, че паркът е привлекателен за мнозина, правещи филми, дори споменаха "Касъл". Тоест явно се печелят (някакви) пари оттам. При обиколката видяхме многолетни и не толкова познати видове дървета, специфична позитивна атмосфера и.....много заразени вероятно от дървояд или някакви други болести и животинки умиращи дървета (броихме до 20). Ако тези дървета не се отрежат и отстранят, ще заразят и другите - това е толкова логично. Но няма никакви признаци за внимание. Питахме и ни отговориха, че паркът е собственост на ОБЩИНАТА. Е, и???? Нали вече не сме във времето на КОМУНИЗЪМА, тоест няма безгрижие, а то крещи отвсякъде. Позор! С други думи не съм оптимист и как ще се поддържа дворецът, когато стане собственост на държавата, ерго общинска. Усмихнатото лице на мафията ще ни изкаканиже нещо като нищо с тон на обяснение защо това е така и толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 5
popo323
преди 5 години
Тази фамилия комарджии и измислени величия не само няма какво да и се връща , но трябва да се разследва още от идването на дядо му Фердинанд в България какви ги е вършила .Всеизвестно е че са взимали много заеми от други така наречени величайши особи в Европа по това време , трябва да се види какво са връщали и с какви пари , лични или държавни по това време .Трябва да се види какво не са върнали никога и защо не е върнато. Всеизвестен факт е ,че парите дадени , като заеми са били вид подкуп за да бъде вкарана България в една или друга война на определена страна .Тоест трябва да се види каква част от тези подкупо .заеми са платени и изплатени с кръвта на българските войници по фронтовете и изгубени каузи за цяла България .Поне исторически да се знае истината за тези "царствени "измамници ще е добре .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 15
lyusien
преди 5 години
Великата българска съдебна система изкара Симеон Сакскобурготски и фамилията му едни от най бедените българи След 72 години на власт фамилията няма собственост и една барака или клозет Това никак не ме учудва като знам че съдебната ни система се дирижира от бивши комунисти и техните наследници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 8
gmgoiko
преди 5 години
Да си взима и жълтите павета, че ни омръзна да му ги пренареждаме и все по дупки да караме. Човека ни оправи не е редно да си иде само с добри думи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 4
pinoccio
преди 5 години
Лесно е да кажеш, че не искаш нищо, когато знаеш, че няма да получиш нищо. Но, това го е казал 89-та година. Откъде да знае човекът, че нещата ще се променят и ще се появи възможност да поиска всичко. Тогава вече е трудно да устоиш на изкушението да не искаш нищо. А у нас е пълно с гъзоблизци, за които гъззът няма лице така, както парите нямат мирис. И му предложиха всичко. Да, ама в едно царство царят няма нужда от собственост. А в една република царят има нужда от собственост. Именно това противоречие съдържа в себе си тази историческа трансформация от царство в република. Навремето комунистите били неграмотни - целият действащ елит бил прочистен. От неграмотност писали закона за конфискация на царското имущество по начин, сякаш конфискували на Докузанов месарницата на Графа. И днес Царят претендира за своята месарница.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 3
0pk
преди 5 години
Две тротоарни плочки на Витошка му стигат :D Нали и без това нищо нямаше да иска от България...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 25
neverland
преди 5 години
Е поне малко гора да му отпуснат на човека, толкова време живее тук, заслужава поне нещичко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още