IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Управляващите готвят тотално преструктуриране на Селскостопанска академия

Проектът мина на първо гласуване в парламентарната комисия по земеделие

17:44 | 31.01.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Опитна станция по соята - Павликени</em></p>

Снимка: Опитна станция по соята - Павликени

Промяна във финансовото управление и преструктуриране на звената на Селскостопанска академия – това гласува на първо четене парламентарната земеделска комисия. Проектът за изменение на Закона за Селскостопанската академия (ССА) е внесен в парламента от Министерския съвет на 23 януари 2018 г.

Проектът предвижда Академията да остане подчинена на агроминистерството, но да съставя, изпълнява и отчита бюджет като част от консолидираната фискална програма.

Според председателя на ССА проф. Васил Николов от години Академията е в изключително теко положение, заплатите са ниски и не са променяни от осем години.

При представянето на проекта пред комисията той посочи още промени – част от опитните станции, които са със статут на държавни предприятия, да бъдат обединени в едно държавно предприятие.

Според проекта ще бъде създадено Държавно предприятие „Научно-производствен център“, който ще обедини станциите във Видин, Лом, Търговище, Лозница, Хан Крум, Поморие, Средец, Сливен, Кърджали, Ямбол, опитните станции по лозарство във Варна и Септември, по кайсията в Силистра, по тютюна в Хасково, по картофите в Самоков и Системата за агропазарна информация (САПИ). 

Четири опитни станции се преобразуват в научни центрове – това са опитната станция по бубарство във Враца, по соята в Павликени, по поливно земеделие в Пазарджик и по животновъдство в Смолян.

Намалява се броят на членовете на Управителния съвет. Според проф. Николов в момента там влизат представители на висши училища и на БАН, чиито проекти се конкурират с тези на ССА.

Депутатът Светла Бъчварова, която преди години беше председател на Академията, се съгласи с предложението за финансова автономност на организацията. Тя обаче категорично отхвърли предложената структурна промяна.

На заседанието на комисията възникна спор дали ще бъдат отнети земи от институтите на Академията. Според Светла Бъчварова става въпрос за заповед, която засяга 8 хил. дка на институтите и 5 хил. на държавните предприятия.

Началникът на кабинета на агроминистъра Атанас Кацарчев категорично отрече това и заяви, че в момента се прави анализ за нуждите от земя. Светла Бъчварова обаче настоя, че става въпрос за заповед, издадена през ноември.

Една част (от земите) са отпаднали, други са дворове, каза проф. Николов. По думите му информацията за земите трябва да се актуализира.

„Въобще не е целта на някой нещо да се вземе и да се дава, още повече, че в момента върви преструктуриране“, беше категоричен той. 

При гласуването на проекта социалистите гласуваха „въздържал се“, а преди това заявиха, че ще направят предложения между първо и второ гласуване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още