IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Болници влизат в сериозни дългове заради бюрократични спънки

Трябва да създаде фонд, тъй като през здравните осигуровки не могат да се решат всички проблеми, смятат от ББА

10:10 | 16.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Много болници могат да бъдат изправени пред фалити. За това предупреди председателят на Българската болнична асоциация (ББА) Свилена Димитрова.

„Лечебните заведения имат обичайно двумесечен срок за забавяне изплащането на разходите си към доставчици. Притесненията ни са, че много болници, които вече са влезли в задължения през октомври и ноември - декември и януари ще бъдат изправени пред фалити”, коментира тя по Нова телевизия.

Според Димитрова държавата трябва да създаде фонд, тъй като смята, че през здравните осигуровки не могат да се решат всички проблеми.

„Необходима бърза чуваемост и загърбване на всякакъв бюрократизъм. Проблем с финансирането на болниците има, но съществува и такъв, свързан със забавянето на реакциите в НЗОК, които също влияят върху лечението”, разясни Димитрова. 

Като пример за подобно забавяне тя посочи анекси за откриване на COVID легла, бавещи се с месеци.

„Всички лечебни заведения бяха задължени от щабовете да разкрият легла и да приемат пациенти, но това не бламира необходимостта да се мине през процедурата за сключване на анекс със Здравната каса. Всяко едно действие на лечебно заведение трябва да бъде в съгласие с договорите, които то е подписало”, добави тя.   

Димитрова коментира сигнал за двумесечно изчакване да бъде подписан такъв анекс.

„Когато нямаш основание да приемаш на съответното легло за този вид лечение, ти не можеш да го отчетеш. Оттам не може да се вземе и малкото финансиране, което има в момента”, обяви председателят на Българската болнична асоциация. Според нея нито една болница не е върнала пациент по тази причина. 

Тя коментира и случай от Бургас на пациент, на който му се наложи да доплаща за лечение.

„Случилото се показва това, за което болниците алармират от преди месеци. Още на първия щаб, който се сформира, стана ясно, че един пациент може да струва между 1 500 и 15 000 лв., в зависимост от усложненията. Събираме данни от болниците и очакваме да има надвишаване на разходите между 20 и 80%, в зависимост от пътека”, заключи Димитрова. 

От Българската болнична асоциация посочиха вчера в свое становище, че бюрократичните спънки в борбата с пандемията трябва да бъдат сведени до минимум. „В условията на тази криза, имаме нужда от бързи и навременни действия и няма време за административни неуредици. Решаването на този казус е в интерес не само на специалистите, но най-вече на пациентите”, пише в позицията.

От асоциацията напомнят, че спешно трябва да бъде облекчена процедурата по разкриване на реанимационни легла, която в момента се бави необяснимо много. Вярваме, че темата ще бъде ключова на предстоящите срещи между БЛС, НЗОК и Министерство на здравеопазването.

Внимание трябва да се обърне и на метода на финансиране на лечението на пациенти с COVID инфекция. Финансовите анализи показват, че средната цена на лечение на един пациент може драстично да надвишава цената на клиничната пътека. Възможно е това да създаде проблеми на болниците в обозримо бъдеще, посочват от ББА.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още