IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ запазва прогнозата си за 4% спад на българската икономика през 2020 г.

Фондът гледа по-оптимистично на COVID кризата през тази година, но снижава очакванията си за растеж през 2021 г.

16:45 | 13.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

През второто и третото тримесечие на 2020 година има по-сериозно от очакваното възстановяване на икономическата активност в световен мащаб, особено в Китай, и по тази причина Международния валутен фонд (МВФ) гледа по-оптимистично в прогнозата си за развитието на световната икономика.

В последния доклад на институцията е вписан очакван спад на глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) с 4,4%. През юни Фондът прогнозира намаляване на БВП в рамките на 4,9 на сто. През 2021 година ще има ръст от 5,2%, макар че очакванията през лятото бяха за ръст от 5,4 на сто. Като цяло връщането на нивата преди кризата ще бъде продължително, а COVID ще струва на света 28 трилиона долара, допълват още от МВФ.

За България фондът запазва прогнозата си от април, че икономиката на страната ще се свие с 4% през 2020 година. През 2021 година ще има възстановяване и ръст от 4,1%.

В средносрочен период растежът на глобалната икономика ще се забави до около 3,5% годишно. Пандемията ще върне назад усилията, направени след 1990 година, за намаляване на бедността и ще повиши неравенството. Близо 90 млн. души ще живеят с под 1,90 долара на ден, сочат още разчетите на МВФ.

Свиването на БВП на развитите страни ще бъде по-значимо - с 5,8 на сто, спрямо 3,3% за развиващите се пазари. За икономиката на САЩ понижението ще бъде от 4,3 на сто, докато икономиката на еврозоната ще се свие с 8,3 на сто. Локомотивът на Европа - Германия, очаква спад на БВП от 6%, а най-тежка ще бъде икономическата криза в Испания с понижение от 12,8 на сто.

2021 година обаче ще бъде позитивна и развитите икономики очакват ръст от 3,9 на сто, като за САЩ повишението ще бъде от 3,1 на сто, а за еврозоната - 5,2%. След кризата през 2020 година Испания ще ускори икономическата си активност и очаква ръст на БВП от 7,2%. За Германия ръстът ще бъде 5,2 на сто.

Развиващите се пазари очакват ръст на БВП от 6 на сто през 2021 година.

Спрямо предишната прогноза МВФ е по-оптимистичен за 2020 година, но свива леко очакванията си за възстановяването през 2021 година.

Несигурността  за икономиката е необичайно висока - свързана е със здравеопазването и фактори, които са трудни за предсказване, пише още МВФ. Един от тях е развитието на пандемията и отражението й върху здравната система. Рискове за икономиката крият още слабото търсене, кризата в туризма и намалените парични потоци.

Намирането на ваксина и успешно лечение на коронавируса може да доведе до по-бързо възстановяване на икономиката до нивата отпреди инфекцията.

Но и съществува риск прогнозите да се окажат прекалено оптимистични и реалната ситуация да бъде по-лоша. Това може да се случи, ако вирусът прогресира, работата около лечението му се забави или страните нямат равен достъп до ваксините. Тогава ще се задълбочи социалната дистанция и могат да бъдат очаквани нови затваряния на бизнеси, ръст на фалитите и загуба на доходи и работни места.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още