IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

17 български банки влизат в класацията на 100-те водещи кредитора в региона

С най-висока позиция от родните кредитори е "Уникредит Булбанк" с активи за малко над 11 млрд. евро

13:52 | 17.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Общо 17 български банки влизат в класацията на онлайн изданието SeeNews за 100-те водещи кредитора в региона.  "Уникредит Булбанк" остава на шесто място в цялостната класация и е българската банка с най-висока позиция в класирането, с активи за малко над 11 млрд. евро, които отчитат 11,46% ръст на годишна база, вижда се от подреждането.

Ранглистата е направена според общия обем на активите на банките в региона от неконсолидираните им баланси към 31 декември 2019 г. Местните валути са преобразувани в евро, като са използвани официалните обменни курсове на централните банки съответно в последния работен ден на 2019 г. Данните в местна валута са използвани при изчисляване на годишните промени спрямо 2018 г.

Общата картина

В топ 20 на класацията попадат също така ДСК, ОББ, Юробанк България (Пощенска банка) и Първа инвестиционна банка, съответно на 12-то, 14-то, 16-то и 18-то място. ДСК, ОББ и ПИБ са със стабилно представяне в класацията, докато Юробанк се изкачва с 4 позиции от 20-то място през предходната година с 36,43% годишен ръст на активите до 5,718 млрд. евро.

Райфайзенбанк България е на 21-во място и също запазва класирането си. Централна кооперативна банка (ЦКБ) е на 31-во място, като пада с едно място надолу в  класирането. Държавната Българска банка за развитие (ББР) е на 52-ро място, като също пада с една позиция.

Алианц Банк България е на 57-мо място, като се изкачва с една позиция на годишна база, ПроКредит Банк България е на 66-то място и също се придвижва с едно място напред в класацията. Общинска банка е на 71-во място и се изкачва с две позиции нагоре спрямо предходната година, Инвестбанк – на 75-то, като пада от 68-мо място, а Интернешънъл Асет Банк – на 86-то, като запазва класирането си.

Лидер в класацията остава румънската Banca Transilvania SA с активи за почти 18,3 млрд. евро, които нарастват с малко под 18% спрямо 2018 г.

Второто и третото място също остават непроменени – за Zagrebacka Banka d.d. от Хърватия и румънската Banca Comerciala Romana SA.

Хърватската Privredna Banka Zagreb d.d. се изкачва с една позиция до четвърто място, като измества BRD – Groupe Societe Generale SA от Румъния, която пада на пета позиция.

Топ 10 се допълва от Nova Ljubljanska Banka d.d., Словения, ING Bank N.V. Amsterdam Branch Bucharest, Румъния, UniCredit Bank SA, Румъния, и Raiffeisen Bank SA, Румъния.

В топ 10 на класацията преобладават румънските банки – общо 6.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още