IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Али Ахмети: Нищо лошо няма да стане, ако впишем българите в Конституцията

Лидерът на македонския Демократичен съюз за интеграция не е призовал за реципрочност в разговора си с българския премиер Кирил Петков

12:00 | 19.01.22 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: EPA/VALDRIN XHEMAJ</em></p>

Снимка: EPA/VALDRIN XHEMAJ

Лидерът на македонския Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети намеква за леки отстъпки на балканската страна по отношение на исканията на България преди започването на преговори за членство в Европейския съюз.

„Нищо лошо няма да се случи, ако впишем българите като конституционна категория“, каза лидерът на ДСИ Али Ахмети на пресконференция след срещата във вторник с българския премиер Кирил Петков в парламента, съобщава БТА, позовавайки се на местни медии. Партията на Ахмети участва в коалиционното управление. 

„Говорих много открито за това с Петков. Ние сме изцяло ангажирани да зачитаме и да не отричаме ничие право да декларира, без натиск, как се чувства, това да бъде отразено в Конституцията. Мисля, че нищо лошо няма да се случи на държавата, ако приемем българското малцинство като конституционна категория. Важно е да започнем преговори за членство в ЕС, защото така изграждаме сигурно бъдеще. Рамковото споразумение обхваща всички малцинства, живеещи тук, и със сигурност чрез промените, които могат да бъдат направени, само ще укрепим нашата страна и европейските стандарти и разнообразие. Ще имаме представителство на хърватите и черногорците, които също са поставили въпроса да бъдат представени в Конституцията на Република Македония. За да се случи това, са необходими смелост и добра воля от всички - и парламента, и неправителствения сектор, и медиите“, каза Ахмети, като подчерта, че това е важна стратегия за започване на преговорите с ЕС. 

На срещата с Кирил Петков Ахмети е подчертал, че двете страни трябва да намалят напрежението и да говорят много открито по теми, които изискват решение, но трябва да се работи не с емоции, а рационално.

Попитан дали са говорили и за македонско малцинство в България, Ахмети каза, че не е говорил за реципрочност, защото „ние сме в ситуация, в която трябва да управляваме внимателно, защото е стратегически интерес на страната ни да има сигурност и функционална стабилност“.

Новият премиер на България и неговият колега в Северна Македония Димитър Ковачевски, който съвсем скоро положи клетва, направиха съвместен опит за разрешаване на регионален спор, който може да отвори пътя на бившата югославска република към започване на преговори за присъединяване към ЕС. 

Кирил Петков замина за столицата на Северна Македония Скопие във вторник за разговори с Ковачевски. Двамата се ангажираха да постигнат споразумение по отношение на продължителния спор за името на Северна Македония - и да установят директен полет между двете столици в рамките на следващите два месеца.

„Отваряме нов прозорец за сътрудничество, което вярваме, че ще завърши с нов приятелски акт като добър съсед - подкрепа за нашата европейска интеграция", заяви Ковачевски, чието правителство беше одобрено от парламента тази седмица, пред репортери на съвместен брифинг във вторник.

„Отсега нататък напредъкът ще се измерва с конкретни резултати", каза Петков.

За Северна Македония, 2-милионна република без излаз на море, която промени името си, за да излезе от задънената улица с Гърция и да се присъедини към НАТО през 2020 г., залогът е голям.

Процесът на членство на Северна Македония в ЕС е блокиран от България, която повдига въпроси относно историята и езика на страната, както и относно третирането на българските граждани. Петков, който пое премиерския пост миналия месец, направи от темата топ приоритет за управлението си. Посещението на българския лидер в балканската съседка е първото от повече от две години насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 2 години
то май никъде няма такова нещо вписано в конституциите, но нека някой адвокат да каже!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
Setver
преди 2 години
Ако Македония впише българите в конституцията си, какво ще прави ако след 20-30г. българите изчеззнат и емигрират от Македония? Пак ще си поправя конституцията ли?Защо България не даде пример и да впише в своята конституция турците, македонците, че и румънците (има ги много в добруджа)?За да сме честни, нека да дадем пример и да не бъдем лицемери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още