IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банковите М&А амбиции на Западните Балкани

Бързо растящите балкански икономики и изкушението от възможното членство в ЕС правят региона особено привлекателен за кредиторите

14:07 | 22.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Югоизточният ъгъл на Европа може да се готви за нова вълна банкови сливания и придобивания (М&А) през 2022 г. благодарение на бързо растящите балкански икономики и изкушението за членство в най-големия в света търговски блок.

Очаква се икономическият растеж да достигне 7% в някои държави от региона и интерес не липсва, включително и от австрийската Raiffeisen Bank International и унгарската OTP Bank Nyrt. Те са водещи двигатели на сливанията на пазарите от Западните Балкани, някои от които до 10 години може да станат членки на Европейския съюз, пише Bloomberg.

От 2019 г. на Балканите са обявени повече от 20 сделки, като кредиторите искат да увеличат пазарния си дял, за да спечелят ценово предимство и да запазят рентабилността си – особено на фона на пандемията, която свива маржовете.

„Искаме да сме част от това консолидиране, което виждаме да се ускорява“, казва Ханес Чизек, ръководител на звеното за стратегии и иновации на Raiffeisen. „Харесваме пазара, виждаме инерцията и възможностите“ в Сърбия, където австрийската банка купи звеното на Credit Agricole SA и създаде третият по големина кредитор в страната.

Активността съвпада с решението на ЕС през декември да разшири преговорите за присъединяване на Сърбия – най-голямата от шестте балкански страни, които искат да станат част от блока. Така съюзът съживява процеса, който показва малък напредък през последните години. Въпреки че все още няма нищо сигурно, възможността за членство стимулира инвестициите в страните и банките искат да са сред ранобудните птички, които ще хванат червейчето.

Фрагментирани пазари

Сред по-големите сделки, обявени от средата на годината, е и тази за покупката на NKBM от OTP – така се създава най-голямата банка в членката на ЕС Словения, както и покупката на албанското звено на Alpha Bank отново от ОТР. Сръбската AiK Banka пък се договори да купи четири от звената на руската „Сбербанк“ в страни от бивша Югославия.

В имейл до Bloomberg от OTP заявяват, че водят преговори в няколко страни на Балканите, включително някои пазари, на които вече имат присъствие. Унгарският кредитор казва, че е привлечен от положителната икономическа прогноза на региона, по-слабото навлизане и средата на по-висока доходност.

Европейската централна банка (ЕЦБ) даде зелена светлина на някои обединения през януари, когато публикува и насоки, от които стана ясно, че няма да санкционира „надеждни планове за интеграция“, тъй като повечето консолидации могат да помогнат за решаването на дългогодишни проблеми и да подобрят конкурентоспособността  на кредиторите на международно ниво.

Привлекателността на сръбския пазар се увеличава от факта, че той успя да разчисти проблема си с необслужваните заеми преди кризата с Covid, която отново донесе проблеми. За „фрагментирани пазари с много малки маржове пандемията означава значителен спад на устойчивостта, особено за по-малките банки“, посочват от Асоциацията на банките в Сърбия за Bloomberg.

Въпреки това Сърбия се възстановява с бързи темпове – потреблението на домакинствата и инвестициите са двигателя на икономическия ръст от 7,3% тази година, съобщиха от Erste Group Research по-рано този месец, увеличавайки прогнозата си за страната. Членката на ЕС Хърватия, както и Албания, са напът да запишат ръст от поне 8% за 2021 г.

Регионален шампион

Треската за сливания зарази и местни кредитори като словенската Nova Ljubljanska Banka (NLB), която стана четвъртият по големина играч в Сърбия, след като купи държавната Komercijalna Banka през 2020 г. Главният изпълнителен директор на NLB Блаз Броднярк очаква балканското банково консолидиране да се „ускори значително“.

Неговата банка иска да навлезе на албанския пазар и да си възвърне присъствието в Хърватия, която – като спомен за бурното минало на страната – ще изисква от словенското и хърватско правителство да решат спора си за задълженията на предшественика на NLB Ljubljanska Banka.

Ако това се окаже успешно, NLB ще е първата банка с присъствие във всички страни, които някога са съставлявали Югославия. Тя има шанса да се превърне в „регионален шампион“ и „естественият избор за изпълнение на плащания и търговски трансакции, търговия и търговски потоци в региона“, посочва Бродняк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още