IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Беларус: Резолюцията на ООН е намеса във вътрешните ни работи

По-рано днес Съветът по правата на човека на световната организация упълномощи Мишел Бачелет да наблюдава внимателно положението в Беларус

21:08 | 18.09.20 г. 6
<p>
	Външният министър на Беларус Владимир Макей.&nbsp;<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Външният министър на Беларус Владимир Макей. Снимка: EPA/БГНЕС

Беларуското външно министерство определи като „опасен прецедент“ резолюция на Съвета на ООН по правата на човека, призоваваща световната организация да наблюдава предполагаеми нарушения на правата в Беларус, и обвини съвета, че се меси във вътрешните й работи, предава Ройтерс.

Съветът по правата на човека прие резолюцията, предложена от Европейския съюз (ЕС) в петък. Съветът даде на върховния комисар на световната организация за човешките права Мишел Бачелет мандат да наблюдава внимателно положението в Беларус и да представи устен доклад с препоръки до края на годината.

Беларуският външен министър Владимир Макей заяви пред репортери, че резолюцията е „напълно скалъпена“.

Тя е в отговор на смазването на протестите след спорните президентски избори в Беларус на 9 август и беше приета след дълъг ден на разговори между представители на 47-те страни членки на форума в Женева. Те бяха посветени на положението с човешките права в бившата съветска република.

Беларус се противопостави на дебата, но в момента не е член на съвета и не може да блокира резолюцията.

Макей коментира и възможността за санкции на ЕС срещу Минск, като заяви, че ответният отговор е неизбежен.

„Ние, разбира се, ще бъдем длъжни да отговорим по адекватен начин“, каза Макей. Изказването му е публикувано на сайта на външното министерство.

„Ще има, разбира се, както лични санкции срещу представители на различни структури на ЕС, така и срещу представители на различни страни членки на съюза“, допълни той.

Макей заяви още, че отговорът на Беларус на възможни санкции може да засяга акредитациите, които се предоставят на представители на международни медии, за да имат право да оперират в страната.

По време на дебата в ООН украинският външен министър предупреди Русия да не предприема стъпки, които може да подкопаят сигурността на Беларус и да дестабилизират региона.

Датският му колега Йепе Кофод заяви, че положението в бившата съветска страна се е „влошило обезпокояващо“ през последните месеци.

Британският заместник-министър на външните работи Уенди Мортън каза, че „Великобритания също подкрепя санкции срещу отговорните лица“. „Работим с международните ни партньори, за да потърсим отговорност от беларуските власти“, посочи тя.

Засега обаче вътрешни разделения не позволяват на ЕС да наложи санкции на Беларус.

Дебатът в ООН беше прекъсван няколко пъти от делегациите на Беларус, Русия, Китай и Венецуела, които отправяха процедурни възражения. Русия, която е наблюдател без право на глас, предложи 17 поправки на резолюцията, но всички те бяха отхвърлени.

В петък руското министерство на отбраната заяви, че специални сили на Русия и Беларус са тренирали контратерористичен сценарий, включващ освобождаване на заложници от сграда в ученията им „Славянско братство 2020“.

То допълни, че над 800 военни от двете страни са участвали в обучението близо до беларуския град Брест.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 2
nobel
преди 3 години
Напълно си прав. Първият диктатор на когото са му били виновни е бил този, който е бил недоволен от Версайския договор. Сматал е, че родината му е била ограбена от тези, за които говориш. След което взима властта в ръцете си и прави най-мощната армия в света. Избива всички роми в Европа ДО КРАК. Много голяма част от евреите също. И сътворява един куп поразии, преди да го насочат към Москва. Ако случайно не знаеш - това е бил най кървавият конфликт в историята на човечеството. С диктаторите не е много хубаво да се заиграваме, че като се развилнеят стават по-страшни и от корона вируса
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
nobel
преди 3 години
Ние сме суверенна държава и за това те в нашите вътрешни работи не се намесват. И няма да се намесват. Поне докато видният евроатлантик Бойко е на власт. Виж, ако дойде някой друг не толкова евроатлантически, тогава вече е друго
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
да бе ... при нас е непоносимо хубаво ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
terziеv
преди 3 години
Ние сме в НАТО. При добрите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 4
ing5rov
преди 3 години
a за нас резолюция нема ли бе ... де са правата на човека , дето го обират до шушка всекиден бандитите - управляващи ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още