IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Болниците в Източна Европа са под натиск заради новата вълна на пандемията

Унгария може да стане новото олицетворение на най-лошото от кризата, предупредиха местните власти

22:20 | 24.03.21 г. 2
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Болниците в Унгария са подложени на „изключителен“ натиск от растящите случаи на заразени с коронавирус, а страна се превърна в огнище на третата вълна на пандемията, която нанесе особено тежък удар на Централна Европа, предава Ройтерс.

Подобно на голяма част от региона Унгария успя да ограничи заразените при първата фаза на пандемията през март-април м. г. с бързи и строги мерки за блокада. Но след новата вълна на заразени, която връхлетя региона през 2021 г., Унгария измести тази седмица Чехия като страната с най-висока смъртност от COVID-19 на човек от населението, сочат данни на Our World in Data.

Експерти отдават това на разпространението на по-заразния вариант на коронавируса, открит за първи път във Великобритания, който съставлява повечето регистрирани случаи сега и засяга цели семейства.

В региона се намират и много големи заводи, където работата от разстояние е невъзможна, а този път правителствата не са склонни да наложат бързо блокада, опасявайки се от нов удар за икономиките им след миналогодишната рецесия.

Докато новите случаи на заразени в Чехия и Словакия започват да намаляват, Полша обяви рекорден брой нови случаи от малко под 30 хил., а правителството обмисля да изпраща пациенти в различни области, за да помогне на болниците да се справят.

То нареди на театри, търговски центрове, хотели и кина да затворят миналата седмица, след като случаите на заразени нараснаха, но се очертават нови ограничения преди великденските празници, които обичайно са белязани от препълнени църкви в страната с ревностни католици.

В Унгария, която има население от почти десет милиона души, общо 18 952 души са починали от коронавирус.

„Искам да направите всичко възможно да избегнете заразяване и настаняване в болница, тъй като болниците изпитват затруднения под изключителното бреме“, заяви на брифинг генералният хирург на страната Сесилия Мюлер. Тя допълни, че около 500 доброволци – студенти по медицина и квалифицирани медици, са се притекли на помощ на болниците след призив от правителството тази седмица.

По-рано този месец около 4 хил. медици напуснаха системата на общественото здравеопазване заради предприети реформи от правителството на Виктор Орбан, задълбочавайки дългогодишния недостиг на медици.

В сряда, Тамаш Свед, секретар на Унгарската медицинска камара, заяви пред сайта hvg.hu, че ако новозаразените не бъдат ограничени чрез намаляване на социалните контакти, Унгария може да стане новото олицетворение на най-лошото от кризата.

„Без това може да достигнем до етап, в който в Европа голям унгарски град, а не Бергамо в Италия, ще бъде посочван като трагичен пример“, отбеляза той.

Ваксините – надпревара с времето

Унгария, която е на първо място в ЕС по внос на ваксини и брой ваксинирани на човек от населението по данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, е осигурила поне една доза от ваксината на 1,7 млн. души. Но това все още не е достатъчно.

„По някакви причини Източна Европа се проваля в борбата с пандемията“, коментира социологът Даниел Прокоп, който наблюдава поведението на чехите по време на пандемията.

Той отбеляза в статия от тази седмица, че работата на място е по-разпространена в Централна Европа заради многото заводи, включително на големи автомобилни производители, които се намират там. Това води до ръст на заразените.

Освен това заради по-ниските доходи повече хора са принудени да работят, дори така да излагат себе си или други хора на зараза, допълни Прокоп. Правителствата в региона плащат по-малко болнични в сравнение със Западна Европа.

След като хоспитализациите достигнаха критични нива, Чехия въведе по-строга блокада на 1 март и задейства повсеместно тестване на работното място. Оттогава тя отбелязва известно подобрение на броя на случаите.

Чешкият премиер Андрей Бабиш призна грешки след критики, че правителството се е забавило с въвеждането на ограниченията през есента, когато броят на заразените отново нарасна рязко.

В Унгария обаче премиерът Виктор Орбан вече обсъжда с бизнеса варианти за предпазливо отваряне на магазини, въпреки че случаите растат. Правителството ще реши скоро какви мерки за Великден да предприеме. Занятията във всички училища се провеждат дистанционно до 7 април.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:22 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 3 години
офффф начетох се на глууупости покрай тая пандемия ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Болниците в Източна Европа са под натиск заради новата вълна на пандемията Верно?!Споко Божке, след 2 дена се стопля и всички ще са свободни като вятъра!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още