IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Централна и Източна Европа иска да избегне пълните блокади заради коронавируса

Недоволството заради ограничителните мерки в региона нараства

13:32 | 23.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Akos Stiller/Bloomberg</em></p>

Снимка: Akos Stiller/Bloomberg

С втората вълна на пандемията, която обхваща развиващите се страни в Европа, почти във всяка страна в региона се наблюдава рязко нарастване на броя на новите случаи на заразени през последните два месеца. За да се борят с по-нататъшното разпространение на епидемията, някои държави избраха да възобновят пълните или частичните блокади. Други обаче още се надяват, че мерки като ограничаване на работното време на предприятията и задължително носене на маски могат да помогнат да се избегне такъв драстичен ход, пише онлайн изданието Emerging Europe в свой анализ.

В Сърбия, която на 19 ноември отбеляза най-много новозаразени за един ден от началото на пандемията - 6109, правителството е едно от онези в региона, които не са склонни да наложат втора пълна блокада. Страната беше с един от най-строгите режими в Европа през пролетта, включително комендантски час между 17 ч и 5 ч и забрана за движение вътре в страната.

Загуба на работни места

Първата пълна блокада се оказа трудна за много бизнеси. Според доклади, публикувани през май, около 200 000 души само в Сърбия са загубили работата си през май заради затварянето на несъществените бизнеси. През това време правителството даваше по 100 евро като стимул за всеки гражданин на възраст над 18 години и покриваше минимални заплати за три месеца, включително за самонаетите.

Този път обаче не се говори за нови обезщетения и стимули. Засега мерките в Сърбия се състоят от задължително носене на маски във всички вътрешни пространства, а всички предприятия - с изключение на аптеките и бензиностанциите, трябва да затварят до 21:00 ч.

В България на 18 ноември беше отбелязан рекорд на заразени с коронавирус, а на 17 ноември са отчетени най-много смъртни случаи за едно денонощие. Сега страната е с третата най-висока смъртност от Covid-19 сред всички членки на ЕС и Европейското икономическо пространство, според данни, цитирани от главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев на брифинг.

Българските граждани освен това се чувстват по-оптимистично настроени по отношение на пандемията от средното за Европа. Според неотдавнашно проучване на Европейския парламент 42% от българите вярват, че ситуацията ще се подобри, докато 38% се чувстват „несигурни” - значително под 50-те процента, колкото е средното за Европа ниво.

Българите, освен че са оптимисти, не са очаровани и от идеята за пълна блокада. Общо 69 процента заявяват, че щетите, причинени от блокадите, ще надминат ползите – това е най-високият процент във всички страни от ЕС.

За да се пребори с коронавируса, България е създала система от „зелени коридори“ за възрастните, които могат да пазаруват в магазини и аптеки в определени часове. Търговците обаче критикуват тези мерки, като казват, че водят до „опашки и рискови натрупвания пред магазините“.

Последна актуализация: 14:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още