IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дори и като знак на подкрепа перспективата за Украйна в ЕС засега изглежда мъглява

Европейският парламент прие резолюция, с която препоръчва статут на кандидат за член на Украйна, но европейските лидери изглеждат раздвоени

10:46 | 10.06.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Няколко дни след началото на руската военна инвазия Украйна подаде официално молба за членство в ЕС. Но присъединяването към общността няма да бъде лесно и причината дори не е войната, която се води на територията на страната.

украйна украйна

Източник: President.gov.ua

Към момента има няколко държави със статут на кандидат за член в ЕС и години наред преговорите с тях са доникъде. За кандидатите от Западните Балкани - Северна Македония, Албания, Сърбия и Черна гора - дори и не са започнали. Турция пък отвори няколко преговорни глави, но процесът е замрял от години.

В Украйна обаче виждат статута на кандидат за член в ЕС като подкрепа и силен сигнал за Русия, че общността стои зад страната. Но дори и само като знак, процедурата е дълга и повечето европейски лидери дават ясно да се разбере, че няма да допуснат друго, включително и ускорена процедура.

Киев попълни за рекордно кратък период въпросника, необходим на Европейската комисия да прецени до каква степен е готова страната за членство в общността. "Сега топката е в полето на европейските институции, на европейските държави", коментира в своето дневно обръщение към нацията украинският президент Володимир Зеленски на 7 юни. Властите в страната водят активен диалог със своите европейски колеги в очакване на решението на Брюксел и европейските лидери.

На 8 юни председателят на украинската Върховна Рада Руслан Стефанчук се обърна към европейските депутати с призив страната му да бъде призната за кандидат за член на ЕС, защото в противен случай ще бъде знак към руския президент Владимир Путин, че "може да продължи без санкции". В отговор Европейския парламент одобри резолюция, което обаче не е задължителна за останалите европейски институции, в която посочи не само европейскат перспектива на Украйна, но и препоръча тя да бъде призната за кандидат за член на общността.

По информация на Bloomberg подобна препоръка ще направи и Европейската комисия, но крайното решение ще бъде взето от лидерите на общността, при това трябва да е единодушно. Очакванията са, че на 23 юни Европейският съвет ще се произнесе по статута на Украйна.

украйна украйна

Володимир Зеленски с част от отговорите на въпросника на ЕС. Снимка: President.gov.ua

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен донесе лично анкетата в Киев и я предаде на Зеленски в началото на април. Тя нееднократно е споделяла публично, че подкрепя членството на Украйна в ЕС и то може да бъде гаранция за реформите в страната, както и за прозрачност за харченето на средствата, които властите ще получат за възстановяването на разбитата от войната икономика.

"Това може да помогне за борбата с корупцията, да внесе европейските стандарти в правния свят и радикално да надгради продуктивността на украинската икономика", сподели тя пред Европейския парламент, цитирана от CNBC.

Подкрепа за даването на статут на кандидат за член в ЕС има в съседните страни на Украйна. Полският президент Анджей Дуда дори предприе турне в някои европейски столици, за да лобира за това.

Връзките между Украйна и ЕС се задълбочават в годините след 2014 година и протестите на Майдана. Тогава младите хора излязоха на площадите в страната с искане за засилване на връзките с ЕС и Запада. През 2017 година Украйна и ЕС подписаха споразумение за асоцииране, което предвижда тясно политическо и икономическо сътрудничество и признаването на общите ценности. В икономическата част на това споразумение е записано отваряне на пазарите и хармонизиране на стандартите, а от началото на войната ЕС временно премахна и митата пред украинския износ в общността.

В своето нелесно решение европейските лидери обаче трябва да вземат предвид и останалите кандидати, когато обявят своето решение за Украйна. Не бива да се създава усещане за различни категории членство, предупреждава Австрия и отбелязва, че Западните Балкани също са важна част от Европа и евентуално разочарование от ЕС може да ги тласне към Русия. Предупреждението е част от писмо до Върховния представител по въпросите на външната политика Жозеп Борел.

В същото време и Великобритания може да се намеси в играта. Според медийни публикации по време на своето посещение в Киев британският премиер Борис Джонсън е предложил съюз с Украйна, в който да бъдат привлечени и още няколко държави от Източна Европа. Но всъщност готови ли са "старите" членове на ЕС за възможно изместване на центъра на общността на изток и много вероятното обединение на Полша и Украйна в един нов съюз, който да има достатъчно сила да диктува политиката на съюза.

украйна украйна

Володимир Зеленски и Борис Джонсън в Киев. Снимка: President.gov.ua

В  Украйна и не очакват специално отношение от Брюксел относно своето еврочленство. В изявление пред албанския парламент преди няколко седмици украинският държавен глава коментира, че се надява "някой ден" Албания да гласува в подкрепа на украинското членство в ЕС. За Киев сега е важно признанието на статута, нееднократно споделят представители на различни украински институции. Според тях по този начин ще бъде ясно, че Русия воюва със страна, която споделя принципите и ценностите на общността.

На лидерите на ЕС вероятно ще натежат и обещанията за отворените врати на НАТО за Украйна, които формално станаха повод за нападението на Москва. Борел вече нарече това "грешка". "Мисля, че беше грешка да обещаваме неща, които не можем да изпълним", каза той през април. В средата на миналия месец посланика на Русия в ООН Дмитри Полянски сравни членството на Украйна в ЕС с това в НАТО, цитирайки военната помощ, която оказва общността - и от европейския бюджет (почти 2 млрд. евро) и от отделните държави.

Или с други думи - напълно възможно е и членството в ЕС, или дори само статут на кандидат за това, да бъде причина Москва да продължи със своите военни амбиции в Украйна.

Войната в Украйна всъщност може да се окаже наистина силен стимул за разширяването на ЕС, коментират анализатори, цитирани от CNBC. Сега общността вижда каква заплаха може да се окаже привличането на съседните държави в орбитата на Русия или Китай. Но от друга страна на общността са нужни добре реформирани държави, които няма да спъват развитието на блока, който в момента обединява 27 държави с различен етап на икономическо развитие, приоритети и виждания за бъдещето.

Реалността за Украйна е, че докато воюва с Русия, дори и конфликтът да бъде временно замразен, няма никаква перспектива за членство в ЕС. На страната е нужно ясно мирно споразумение, а шансовете то да бъде постигнато скоро изглеждат минимални.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
Gocho
преди 1 година
На Украйна и е определено фунцията -измаменото камилче
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още