IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Две авиокомпании са отменили полети до Москва, докато ЕС обсъжда санкции за Беларус

Руските авиационни власти не са одобрили нови маршрути на полети, преминаващи през Беларус, на Air France и Austrian Airlines

20:59 | 27.05.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Две европейски авиокомпании е трябвало да отменят полети до Москва, след като руските власти не саодобрили нови маршрути, избягващи въздушното пространство на Беларус, в отговор на прихващането от Минск на пътнически самолет, пише Financial Times.

Air France и Austrian Airlines са поискали да пренасочат полети, които обичайно преминават над Беларус, след като правителствата на страните членки на ЕС поискаха от авиокомпаниите им да избягват въздушното пространство на страната след решение на беларуските власти в неделя да отклонят полет на Ryanair с активист на опозицията на борда.

И двете авиокомпании са съобщили, че руските авиационни власти не са одобрили новите маршрути, което е довело до отмяна на полет от Париж до Москва в сряда и от Виена до Москва в четвъртък. Полет на Air France до Русия в петък все още чака разрешение да използва нов маршрут, избягващ Беларус.

Редица други европейски авиокомпании обаче, включително KLM и British Airways, са получили разрешение да кацнат в Русия, използвайки нови маршрути на полетите. Кремъл е отказал коментар пред FT и е пренасочил запитванията към авиационните власти.

Представители на авиационната индустрия са притеснени от политизирането на въздушното пространство, след като полетът на Ryanair от Атина до Вилнюс беше принуден да кацне в Минск заради предполагаема бомбена заплаха. Двама от 126-та пътници – активистът против режима Роман Протасевич и руската му партньорка, бяха арестувани след кацането на самолета. Други трима пътници останаха в Минск.

Русия подкрепи Беларус, като нарече реакцията на ЕС „истерична“. Руският президент Владимир Путин и беларуският му колега Александър Лукашенко трябва да се срещнат в петък в Русия.

Макар че избягването на беларуското въздушно пространство добавя километри и разходи за гориво за някои пътувания към Източна Европа, авиокомпаниите спазват препоръките. Но проблеми с Русия може да са по-пагубни заради размера й.

В същото време външните министри на страните членки на ЕС обсъдиха в Лисабон как да задействат мерки срещу правителството на президента Александър Лукашенко, предава Bloomberg. ЕС работи по нови санкции, които може да са насочени към калиевия карбонат, който е една от основните износни стоки на Беларус.

По-рано тази седмица лидерите на съюза поискаха от министрите да предложат по-широки мерки за атакуване на бизнеси и цели сектори от икономиката на страната, включително финансовата индустрия.

Представителят на ЕС по външната политика Жозеп Борел заяви пред репортери след разговорите в четвъртък, че блокът „трябва да пристъпи по-бързо към санкции“ и допълни, че мерките срещу отделни лица са почти готови. Министрите са дали идеи за санкции, но все още не е взето решение, каза Борел.

Германският външен министър Хайко Маас посочи, че ЕС няма да се задоволи с „малки стъпки за санкции“ и ще атакува „икономически структури и разплащателния трафик“ в Беларус, за да е сигурен, че те ще имат чувствителни последици. Секторните санкции трябва да са налице до 21 юни, когато външните министри ще се срещнат отново, каза външният министър на Люксембург Жан Аселборн.

Намиращата се в изгнание лидерка на опозицията в Беларус Светлана Тихановска призова международната общност да признае правителството на Лукашенко като терористичен режим и да го лиши от финансова подкрепа.

„Трябва да изолираме режима финансово. ЕС трябва да обмисли всички възможности за действия по този въпрос“, каза тя на пресконференция.

Редица външни министри на страни членки на ЕС изразиха притеснение от подкрепата на Путин за Лукашенко. „ЕС трябва да пресече коренните причини на тези конфликти, Русия стои зад тях, Русия ги използва за създаването на собствена сфера на влияние“, заяви румънският външен министър Богдан Ауреску.

В емоционален призив от полската столица Варшава родителите на задържания журналист Роман Протасевич призоваха Запада да засили натиска върху Лукашенко за освободи сина им и приятелката му. Те допълниха, че видеозапис със задържането на сина им е показал, че той е бил бит и изразиха притеснение за собствения си живот след напускането на Беларус.

„Не знаем какво е състоянието му, нито къде се намира и сме много притеснени за живота ми“, каза Дмитрий Протасевич пред репортери. „Получаваме все повече заплахи. Анонимни заплахи ни казват, че случилото се с Роман е късмет и че ще бъдем застреляни тук, във Варшава“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още