IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавите в ЦИЕ трябва да си сътрудничат, за да развият капиталовите пазари

Използването на облигации като източник на финансиране все още е сравнително необичайно в региона и може да се направи още, за да бъде подкрепено

15:11 | 27.10.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Българска фондова борса (БФБ). <em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Българска фондова борса (БФБ). Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Въпреки усилията на местно, регионално и европейско равнище, капиталовите пазари и, като допълнение, пазарите на корпоративни облигации в Централна и Източна Европа все още изостават значително от западните, особено от тези във Франция и Великобритания, пише онлайн изданието Emerging Europe.

Използването на облигации като източник на финансиране все още е сравнително необичайно в Централна и Източна Европа, въпреки че има няколко примера за млади компании, които щурмуваха пазара на облигации. Една от тях е PRNews, базираната в Естония компания за дигитален маркетинг, която емитира конвертируеми облигации за два милиона евро през септември.

Това, което прави тази емисия да изглежда като изолиран случай, е, че бизнесът в региона прекомерно разчита на банковото финансиране. Пазарите на облигации са с малък размер и не са достатъчно привлекателни за инвеститорите.

Анализаторите отдавна вярват, че решението на този проблем в една държава трудно ще сработи другаде. Вместо това са необходими повече регионални действия, като например SEE Link – инициативата на фондовите борси в София, Скопие и Загреб, която улеснява търговията с ценни книжа в региона.

Добри новини за региона идват и от развитието на пазара на покрити облигации в региона на Централна и Източна Европа. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) вече е инвестирала в такива пазари в Полша, Естония и Словакия. Покритите облигации предлагат повече сигурност на инвеститорите и те може би са просто това, от което регионът се нуждае, за да привлече повече инвеститори на своите капиталови пазари. Ако регионът успее да развие капиталовите си пазари, повече компании ще приемат облигациите като начин за финансиране, което ще има реални и осезаеми ползи за по-широката икономика.

„Използването на капиталовите пазари и редица различни инструменти на капиталовия пазар е от решаващо значение за мобилизирането на допълнителен капитал за устойчиво развитие“, коментира Яцек Кубас, асоцииран директор в ЕБВР.               

От това биха спечелили малките и средни предприятия. „Капиталовите пазари също са много необходими за нуждите от финансиране на малките и средни предприятия. Достъпът до финансиране за тях е предизвикателен дори и преди Covid-19, а ситуацията сега се влошава“, допълва той.

В отговор на пандемията някои държави, като Сърбия, решиха да опростят процедурите за емисии на корпоративни облигации в опит да помогнат на корпорациите да преодолеят икономическите последици.

„В допълнение към по-ефективните регулаторни процеси, властите биха могли да обмислят ограничаването на използването на скъпи системи за търговия или предоставянето на рентабилни алтернативи, въвеждането на тавани на мащабируемите такси, предоставянето на данъчни и други стимули“, допълва Кубас.

Като цяло капиталовите пазари и емисиите на корпоративни облигации в региона на Централна и Източна Европа остават неразвити. Повечето корпорации не използват облигации, за да се финансират, вместо това предпочитат банкови заеми, показват резултатите от проучване на ЕБВР.

„Има прекомерна зависимост от банковото кредитиране, въпреки факта, че капиталовите пазари имат жизненоважна роля“, добавя Кубас. „По време на кризата с Covid-19 се наблюдава ръст на банковите заеми благодарение и на правителствените програми за кредитиране“, казва още той.

Все пак инициативата на ЕС за съюз на капиталовите пазари, която съществува от 2014 г., е възможност за страните от Централна и Източна Европа да се възползват от предимствата на капиталовите пазари и корпоративните облигации. „Добър пример е координираната работа на трите балтийски държави по редица инициативи на капиталовия пазар, като развитие на пазара на покрити облигации или достъп на малките и средни предприятия“, коментира Кубас.

В крайна сметка обаче всички държави от региона трябва да работят заедно за развиване и укрепване на своите капиталови пазари и приемане на финансови технологии, ако се надяват да привлекат инвеститори. Това ще разнообрази и възможностите на бизнеса да получи различни начини на финансиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:39 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още