IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕБВР повиши прогнозата си за икономиката на България

Според банката БВП на страната ще се разшири с 3,5% и 3,2% през тази и следващата година

17:35 | 07.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) рязко повиши прогнозата си за икономиката на България през тази и следващата година. В последните перспективи за страните, в които работи банката, публикувани днес, банката посочва, че очаква брутният вътрешен продукт (БВП) на страната да се разшири с 3,5% през 2017 г. и с 3,2% през 2018 г. Това е съответно с 0,3 и 0,2 пр.п. повече в сравнение с доклада от май.

След като се разрасна с 3,9% през 2016 г., икономиката се е разширила с 3,6% и 3,9% през първите две тримесечия на годината, отбелязва се в доклада. Частното потребление остава основният двигател на растежа през 2017 г. в резултат на по-стегнатия пазар на труда, 10-процентното увеличение на годишна база на средното заплащане и нарастващото потребителско доверие.

Разходите на правителството остават слаби заради затягането на бюджета и прехода към новия програмен период на еврофинансирането. Това е довело до бюджетен излишък през 2016 г. и първите три тримесечия на 2017 г., отбелязва банката.

След три последователни години на спад инвестициите нарастват през 2016-2017 г. заради частния сектор, казва се още в доклада. В резултат на нарастващото местно търсене, което стои зад вноса, приносът на нетния износ към растежа е бил отрицателен през първото полугодие на тази година.

Според институцията през тази и следващата година основен двигател на растежа ще бъдат частното потребление и инвестициите, докато фискалната консолидация продължава. Приносът на нетния износ към икономиката обаче ще остане отрицателен заради силното местно търсене.

ЕБВР ревизира нагоре и прогнозите за икономическия растеж за 2017 г. за целия регион благодарение на по-високите нива на износа, съживяването на инвестициите и по-високите цени на суровините. Средният растеж в региона, покриван от ЕБВР, се очаква да бъде 3,3% през тази година, което е с 0,9 пр.п. над предишната прогноза от май.

Банката следи икономиката на 37 развиващи се страни, където финансира проекти и подкрепя реформи, които насърчават устойчиви и благоприятни за околната среда пазарни икономики.

Темпът на растеж се е ускорил в 27 от страните през 2017 г., като това е първата година, в която се отбелязва подобен възход от 2010 г. насам. Всички икономики в региона, с изключение на Азербайджан и Македония, са с положителен растеж през първото полугодие.

Според доклада няколко страни, най-вече Румъния и Турция, се радват на темпове на растеж сравними с предкризисните нива от началото на века.

Очаква се растежът в региона да продължи положителната си тенденция и през 2018 г., макар че все пак леко ще се забави до 3%. Въпреки ускоряването на икономическото производство напоследък ЕБВР очаква средният растеж в региона да остане малко под този на други сравними развиващи се пазари.

В доклада се казва още, че пред сегашните перспективи все пак има значителни рискове, включително геополитически напрежения, трайни заплахи пред сигурността, нарастваща популярност на популистките политики в развитите икономики и високата степен на концентрация на източници на глобален растеж.

Според ЕБВР икономиката на Русия е излязла от рецесия след общо свиване от 3% през последните години. Сега се очаква БВП на страната да се разрасне съответно с 1,8% и 1,7% през тази и следващата година. Според доклада обаче инвестиционната дейност в Русия е ограничена от икономическата несигурност, а във финансовия сектор се появяват сигнали за напрежение.

След забавяне през 2016 г., свързано с по-слабите инвестиции, се очаква растежът в Централна Европа и Прибалтийските страни да се ускори до близо 4% през 2017 г. преди да се забави до около 3,5% през 2018 г. В подрегиона недостигът на квалифицирана работна ръка може да ограничи потенциалния растеж в средносрочен план.

В Полша, където икономиката се очаква да се разшири с 4,1%, темпът ще се забави до 3,4%, след като еднократният ефект от увеличените социални плащания отслабне. Средносрочните икономически перспективи са се подобрили в Унгария на фона на намаляването на корпоративния данък и вноските за социално осигуряване, както и на повишаването на минималната работна заплата.

Средният растеж на Югоизточна Европа, към който се включва България, също се очаква да се ускори, достигайки 3,6% през 2017 г. преди да се забави до 3,3% през 2018 г. Гръцката икономика се е завърнала към растеж през първото полугодие заради напредъка по реформите и по-силното доверие, а очакванията са тя да се разшири с 2,2% тази година.

Що се отнася до Турция, растежът там ще се ускори до 5,1% тази година заради държавните стимули, но ще се забави до 3,5% през 2018 г., когато влиянието им отслабне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още