IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ готви стрес тестове и на пет хърватски банки

Процесът ще е идентичен на този в България, а целта е присъединяване към Европейския валутен механизъм ERM-2

14:38 | 08.08.19 г.
<p>
	Сградата на Хърватската централна банка. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Сградата на Хърватската централна банка. Снимка: Архив Ройтерс

Европейската централна банка ще извърши цялостна оценка на пет хърватски банки, съобщават от финансовата институция. Това включва преглед на качеството на активите и стрес тест.

Цялостната оценка на петте хърватски банки следва подаденото искане от страна на Хърватия през май 2019 г. за установяване на тясно сътрудничество между ЕЦБ и Хърватската централна банка. Банките, които ще бъдат оценявани, са Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb, Erste & Steiermärkische Bank, OTP banka Hrvatska и Hrvatska poštanska banka.

Очаква се оценката на хърватските банки да започне през септември 2019 г., а финалните резултати да станат ясни през май 2020 г. Банките ще бъдат оценени въз основа на данни към 30 юни 2019 г.

ЕЦБ ще направи и оценка на законодателството в Хърватия, като централната банка на страната ще бъде задължена да приеме всички мерки, поискани от ЕЦБ.

Успоредно с това банковият надзор на ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с Хърватската централна банка с оглед на потенциалната й бъдеща роля на национален компетентен орган в рамките на Единния надзорен механизъм.

„Стъпките, който се предприемат в Хърватия, са в съответствие с процеса, който наскоро стана факт и в България“, уточняват от ЕЦБ.

Още в началото на юли Хърватия се ангажира да подготви почвата, така че Европейската централна банка да поеме банковия надзор в страната. Освен това обеща да приложи реформи за борба с прането на пари и да направи публичната си администрация по-ефективна и не толкова скъпа, посочват в изявлението от ЕС.

Европейската централна банка и Европейската комисия ще съблюдават прилагането на тези ангажименти в рамките на процес, който се очаква да продължи една година.

След това Хърватия ще се присъедини към ERM-2, където ще остане поне две години, преди да започне практическата подготовка за присъединяване към еврозоната - процес, който отнема около година. Това значи, че 2023 г.  е най-ранният срок за присъединяване към еврозоната.

От приключилите наскоро стрес тестове в България стана ясно, че четири от шестте проверявани банки нямат капиталов недостиг. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:27 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още