IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС удължи срока, в който Румъния трябва да намали прекомерния си дефицит

Заради коронакризата 2022 г. не е реалистичен срок и Съветът на ЕС дава на страната още 2 години, до 2024 г.

15:55 | 18.06.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Ioana Epure/Bloomberg</em></p>

Снимка: Ioana Epure/Bloomberg

Съветът на Европейския съюз (ЕС) удължи срока, в който Румъния трябва да намали прекомерния си дефицит. Новият срок е 2024 г., съобщават от Съвета.

Удължаването на настоящия срок за Румъния за коригиране на публичния дефицит би било важно, за да не се направи компромис с икономическото възстановяване след пандемията от COVID-19. Новият срок за коригиране на прекомерния дефицит позволява по-постепенни усилия и баланс между фискалната консолидация и икономическото възстановяване, посочва се в съобщението.

За да спази този нов срок, Румъния ще трябва да постигне цел за дефицит от 8% от БВП през 2021 г., 6,2% от БВП през 2022 г., 4,4% от БВП през 2023 г. и 2,9% от БВП през 2024 г., което е в съответствие с целите на румънското правителство.

Съветът е взел предвид промените във фискалната ситуация в Румъния, бюджетните промени през 2020 г. и въведената нова бюджетна стратегия и призовава за реформи, включително в управлението на публичните финанси. В този контекст Механизмът за възстановяване и устойчивост може да предостави възможност на Румъния да подобри своето фискално положение, като същевременно подкрепя растежа и създаването на работни места, посочва се още в съобщението на Съвета на ЕС.

В съобщението се припомня, че миналата година Съветът препоръча на Румъния да намали дефицита до считаните за устойчиви нива в рамките на 3% до 2022 г. Поради несигурността, причинена от пандемията, през ноември 2020 г. Комисията не представи препоръка за Румъния.

Пролетната икономическа прогноза обаче не показва, че Румъния ще коригира прекомерния си дефицит до крайния срок до 2022 г. Икономическите последици от кризата с коронавируса са довели до значително отклонение от икономическите предположения, при които тази препоръка вече не предоставя подходяща основа за насоки на фискалната политика.

Очаква се Румъния да докладва на Съвета до 15 октомври 2021 г. относно стратегията за консолидация за постигане на целите, посочени в препоръката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още