IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Готви се конкурент на "Газпром" за доставките на руски газ в Европа

Руското правителство обсъжда възможността "Роснефт" да изнася до 10 млрд. куб. метра газ в Европа от следващата пролет

17:15 | 07.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov, Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

От 2022 година "Газпром" може да има конкурент в доставките на руския природен газ в Европа в лицето на друг държавен гигант - "Роснефт". Според Ройтерс руският президент Владимир Путин е наредил на правителството да се изготвят предложения от 1 март 2022  година "Роснефт" да може да продава газ в Европа в обем на около 10 млрд. куб. метра годишно.

В момента "Газпром" е единствената руска компания, която може да изнася газ в Европа през тръбопроводите. През миналата година газовият гигант достави почти 175 млрд. куб. метра природен газ за своите европейски клиенти. "Роснефт", съвместно с "Новатек", може да изнася втечнен природен газ в Европа.

"Роснефт" е най-голямата петролна компания в Русия, като дял от 20% от нея държи BP. Отдавна ръководителят на компанията, приближеният до Владимир Путин Игор Сечин, се опитва да пробие и на пазара на природен газ. Сега той коментира, че така ще бъдат успокоени газовите пазари на Европа.

Според анализатори "Роснефт" може да вземе свободните обеми по газопроводите през Украйна и "Ямал".

Правителството действително обсъжда въпроса за възможността петролната компания да продава газ през съществуващите газопроводи, коментира и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. Той обаче не даде повече подробности за срокове или обеми на износа.

Идеята се подкрепя от Министерството на енергетиката, но оценката на институцията е, че не става въпрос въобще за краткосрочна реализация на подобен проект.

На сайта на "Роснефт" като приоритетна дейност е посочено развитието в газовата сфера. От компанията си поставят задача да разработят всички възможности и да добиват по 100 млрд. куб. метра газ на година. Възможната реализация на тези количества обаче не се коментира.

Екологичните амбиции на ЕС предвиждат бърз отказ от въглища и петрол, а заявките на повечето членове на общността са, че на първо време техен заместител ще бъде природният газ.

Цената на природния газ на европейските пазари се движи на ниво около 1100 долара за 1000 куб. метра или около 96 евро за мегаватчас. В последните часове цената се повиши, след като опасенията за разпространението на омикрон варианта на коронавируса намаляват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още