IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МАЕ: Зелени централи могат да покрият растящите нужди от енергия на Турция

Страната трябва да обърне внимание на устойчивото развитие и възобновяемите енергийни източници, съветват експертите

22:09 | 15.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

През последните години Турция има съществен напредък по отношение на подобряване на сигурността и разнообразието на енергийните доставки, но трябва да обърне внимание на устойчивото развитие и въглеродния отпечатък на икономиката в дългосрочен план. Това е записано в анализ на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

През последните десетилетия Турция се радва на бърз икономически растеж и увеличаване на населението. Това води до повишаване на енергийното потребление и повишаване на зависимостта от вноса на енергия, особено що се отнася до петрол и природен газ.

По тази причина и водещо в енергийния сектор на южната ни съседка е сигурността на доставките. Тук се включват усилията за увеличаване на местния добив, получило сериозен тласък след обещаващата находка в Черно море, както и диверсификация на източниците.

Анкара има стратегия и за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми енергийни източници и повишаване на енергийната ефективност. Според оценките страната е използвала едва 3% от потенциала си за соларни централи и 15% - за вятърни. Това означава, че Турция може да покрие растящите си нужди от енергия от зелени централи, включително и геотермална енергия, които не само да произвеждат електроенергия, но и да участват в охлаждането и отоплението на сградите.

Допълнително разнообразие за микса ще донесе и първата ядрена централа, която трябва да заработи в страната до няколко години.

"Турция постигна значителна диверсификация на енергийния микс в последното десетилетие", коментира изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. Според него има съществено повишение на ВЕИ в страната, особено по отношение на проекти, свързани с водни централи, соларни панели и вятърни централи.

Капацитетът на възобновяемите централи се е увеличил с 50% в последните пет години, пише още МАЕ. През 2019 година Турция е на пето място в Европа по изградени нови зелени централи.

В допълнение към усилията за разнообразяване на енергийния микс, страната започна и либерализация на пазара. Това направи сектора прогнозируем и прозрачен по отношение на цените. Нужни са обаче допълнителни реформи, които да подобрят конкурентоспособността на пазара на газ и електроенергия. Това ще помогне за привличането на нужните инвестиции, включително и за зелените технологии.

Но за да изгради модерна и конкурентна икономика, Турция трябва да обърне внимание на устойчивото развитие на енергийния сектор и в дългосрочен план - без въглероден отпечатък на промишлеността си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:32 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още