IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Македония замразява цените на хляба, олиото и брашното

За част от основните хранителни стоки се намалява маржът на печалба в търговията на едро от 5 на 4%

20:54 | 10.03.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Alessia Pierdomenico/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Хлябът, олиото и брашното тип 400 в Република Северна Македония от днес се продават на доставни цени, за част от основните хранителни стоки се намалява маржът на печалба в търговията на едро от 5 на 4% и в търговията на дребно от 10 на 3%, съобщава специално за БТА агенция МИА.

Намаляването на маржа се отнася за бялата захар, дълготрайното мляко с масленост 2,8; 3,2 и 3,5 процента, прясното месо, саламите, колбасите, кренвиршите, сиренето, изварата, оризът, яйцата, пастетите и макароните. Решението за специални условия за търговия с отделни стоки вече е публикувано в Държавен вестник и ще е в сила до 31 май.

Намаляването на маржа, както заяви днес министърът на икономиката Крешник Бектеши, е направено чрез споразумение с най-големите вериги супермаркети и най-големите търговци на тези основни хранителни стоки.

„По този начин министерството на икономиката в сътрудничество със стопанските камари и с търговците се опитваме и полагаме усилия натискът върху увеличението на цените да бъде по-малък и по този начин да защитим стандарта на гражданите", каза Бектеши.

От решението са изключени пшеницата, плодовете, зеленчуците и солта. Пшеницата е извън списъка, защото се внася от Сърбия, поради което ще има последователно снабдяване и доставка на пшеница в договорените с търговците количества, а плодовете и зеленчуците не са обхванати от мярката, защото се очаква с новата пратка от Турция тези хранителни стоки да поевтинеят.

Като временна мярка от снощи е напълно забранен износът на олио, тъй като оценките са, че в периода от 1 до 8 март от държавата са изнесени 330 тона. Има възможност такава забрана да се наложи и за брашното, пшеницата и царевицата, тъй като има търсене за износ за съседните и европейските държави.

Допълнително, най-вероятно във вторник, както казват от министерството на икономиката, ще бъде взето решение за внос на олио от всички държави с мито нула процента, тъй като сега, съгласно договора с ЦЕФТА, за него не се плаща мито при внос само от страните членки на ЦЕФТА, докато за другите държави митническата тарифа е 29 процента. С тази мярка се очаква да се увеличи конкурентността на пазара и да се стабилизира цената на олиото.

От министерството на икономиката призовават депутатите колкото може по-скоро да приемат и измененията в закона за намаляване на ДДС върху основните хранителни продукти от пет на нула процента, за нефт и нефтопродукти от 18 на 10 на сто, както и да се намали акцизът върху горивата.

„Не е време за политиканство. Всички мерки, които вчера бяха представени от премиера и ресорните министри, вече са изпратени в Собранието и бих искал да призова всички депутати да приемат колкото може по-скоро законовите изменения в частта за закона за ДДС и в частта на закона за акциза, които съгласно процедурите в Собранието, ако има добра воля от всички страни, може да бъдат приети още утре, да излязат в Държавен вестник и от вдругиден да влязат в сила", каза министър Бектеши.

Правителството представи в сряда 26 мерки за смекчаване на последиците от най-голямата икономическа криза досега. За част от тях са необходими законови изменения, които трябва да бъдат приети в парламента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още