IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над половината от газопровода "Северен поток" 2 вече е построен

Според ръководителя на Газпром Алексей Милер доставките на газ по него може да започнат от 1 януари 2020 г.

16:39 | 18.02.19 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Компанията оператор на проекта за газопровод "Северен поток" 2 Nord Stream 2 е положила около 700 километра от 1224-километровото съоръжение, обяви руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС, която се позовава на комюнике на енергийното ведомство.

Министърът е казал това след телефонен разговор с германския си колега Петер Алтмайер, като е отбелязал, че проектът напредва по график.

Двамата министри са обсъдили и последните поправки в Газовата директива на ЕС и хода на строителството на "Северен поток" 2, както и резултатите от тристранните срещи Русия-ЕС-Украйна в Брюксел на 21 януари за бъдещия транзит на газ през Украйна.

Според експерти руската газова компания Газпром ще получи възможност да използва "Северен поток" на пълна мощност, тъй като поправките към Газовата директива на ЕС едва ли ще повлияят на подаването на газ по него.

По-рано ръководителят на газовия гигант Алексей Милер посочи, че изпълнението на графика по строителството на "Северен поток" 2 ще позволи евентуално доставките на газ по него да започнат от 1 януари 2020 година.

Проектът "Северен поток" 2 предвижда да се изградят две линии от газопровода с обща мощност 55 милиарда кубични метра годишно от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Съоръжението ще заобикаля транзитните страни Украйна, Беларус, Полша и другите източноевропейски и балтийски страни през изключителните икономически зони и териториални води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.

Общата стойност на проекта се оценява на 9,5 милиарда евро. Единствен акционер в оператора по проекта Nord Stream 2 е руският газов холдинг Газпром. Партньори по него са френската Engie, австрийската OMV, англо-холандската Shell, германските Uniper и Wintershall, които ще осигурят 50 процента от финансирането. 

Същността на френско-германското предложение за поправка в Газовата директива се състои в това, че страната, на чиято територия ще се намира пунктът за получаване на газ от морския газопровод, ще получи правото да избира как да прилага Газовата директива и възможни изключения от нея. В случая тази страна е Германия, посочва ТАСС.

ДПА отбелязва, че операторът на газопровода може да очаква някои допълнителни регулации, но проектът, водеща роля в който има руският държавен концерн Газпром, не е заплашен.

Критиците твърдят, че "Северен поток" 2 ще увеличи зависимостта на Европа от Русия. Защитниците на газопровода обаче подчертават необходимостта от сигурни енергийни доставки на фона на намаляващия добив на газ в ЕС.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 11 rate down comment 5
Императорът
преди 5 години
Нищо не може да спре могъщият ход на - защото Европа има нужда от руски газ - напук на дрънканиците на талибаните-зеленаши. Скоро ще тръгнат и Турският поток, и Мощта на Сибир - яко газчица, яко газчица - който още си няма акции на Газпром: какво чакате още дявол ви знае.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 5 години
Има и мнения различни от това на Милер, но както се казва ще поживеем, ще видим : " На практике это означает, что у газопровода должен быть независимый от Газпрома оператор (сейчас это на 100% структура монополии Nord Stream 2 AG), а к мощностям должны получить доступ третьи лица. Если создание независимого оператора реализуемо, то доступ третьих лиц организовать невозможно, так как газ в российский конец трубы может подать только Газпром как единственная компания, имеющая право на его экспорт."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още