IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нов предпазен щит е монтиран над разрушения четвърти реактор в Чернобил

За изграждането на конструкцията са похарчени 1,5 млрд. евро, според ЕБВР

16:19 | 29.11.16 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Старият саркофаг е укрепван и подсилван няколко пъти и е опасен за експлоатация. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Старият саркофаг е укрепван и подсилван няколко пъти и е опасен за експлоатация. Снимка: Ройтерс

Ново защитно съоръжение беше монтирано днес над стария саркофаг, с който е покрит разрушеният през 1986 г. четвърти реактор от Чернобилската АЕЦ, предава руската информационна агенция ТАСС. 

Новият предпазен щит се финансира със средства от международната общност. Очаква се той да гарантира сигурността на обекта в близките 100 години, посочва Франс прес. "Церемонията бележи ключов момент от международния проект за преобразяване на мястото на аварията от 1986 г.", заявяват компаниите, конструирали съоръжението, предава БТА.  

Куполът представлява метален скелет с тегло 25 хил. тона (36 хил. тона с допълнителното оборудване), височина 108 метра и дължина 162 метра – най-голямото конструирано някога мобилно сухопътно съоръжение. Това е все едно да бъде покрит националния стадион на Франция край Париж или Статуята на свободата.

Куполът е оборудван със специални конструкции, които ще улеснят бъдещите операции за разглобяване на стария съветски саркофаг над реактора и обработката на радиоактивни отпадъци, посочва AFP. 

На 26 април 1986 г. в 01.23 ч. реакторът експлодира при тест за сигурност. Десет дни ядреното гориво постепенно изгаря, изхвърляйки в атмосферата радиоактивни вещества, които според някои оценки заразяват към три четвърти от Европа. Най-засегнати са Русия, Украйна и Беларус - тогава съветски републики.

За 206 дни близо 90 хил. души успяват да изградят "саркофаг" от 400 хил. куб. метра бетон с около 7 300 тона метална арматура, за да изолират повредения реактор, посочва за АФП Анна Королевска, зам.-директор на Чернобилския музей в Киев.

За четири години на мястото на злополуката са изпратени около 600 хил. съветски граждани - т. нар. ликвидатори, за да потушат пожара, да построят бетонен похлупак, изолиращ избухналия реактор, и да почистят околните територии.

За броя на човешките жертви от катастрофата се спори и до днес. Научният комитет на ООН за въздействие на лъченията UNSCEAR официално признава само за трийсетина оператори и пожарникари, убити от концентрирано лъчение точно след експлозията, но според някои оценки са загинали хиляди хора.

Първоначално е било предвидено саркофагът да изтрае 20-30 години, но всъщност е издържал доста по-малко. През 1999 г. конструкцията е била укрепена за пръв път и отново подсилвана през 2001, 2005 и 2006 г.

"Това е потенциално опасно съоръжение, което застрашава околната среда и населението", заяви за АФП Сергий Паскевич от Института по проблеми на сигурността в ядрените централи към украинската Академия на науките. Той уточни, че едно земетресение, например, може да ускори разрушаването на конструкцията.

Новата арка се очаква да издържа на земни трусове със сила до шеста степен по дванайсетстепенната скала на Меркали.

Ако старият саркофаг се сгромоляса, тонове високорадиоактивна магма може да останат под открито небе и с оглед на този риск международната общност се ангажира да осигури средства за изграждане на нов саркофаг. Така се създаде фонд, управляван от Европейската банка за възстановяване и развитие, и през 2012 г. строежът на новото съоръжение започна.

Според ЕБВР за построяване на сводестата конструкция са изразходвани 1,5 млрд. евро. Цялата програма за защита на обекта се оценява на 2,1 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
sergo
преди 7 години
Я, новата зала за Евровизията са я завършили?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още