IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новият финт на Путин

Къде Москва влага американските си облигации?

16:39 | 24.08.18 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Изкуството на илюзията е и остава най-важната стратегия на Москва. Владимир Путин винаги разполага с някакъв магически трик в шапката, за да валидира Русия по света и да я направи да изглежда по-велика, отколкото всъщност е. Независимо дали става дума за провала с планирания газопровод „Южен поток“ в Турция, нестабилното газово партньорство с Китай или икономическите споразумения със Северна Корея - колкото по-голям е натискът, толкова по-голяма е измамата.

В същия дух руският министър на финансите Антон Силуанов смело обяви преди десет дни руския отговор срещу новите санкции на САЩ: „Ние свихме американските си активи до минимум и ще ги свием още". Русия ще се опита в бъдеще да избегне долара в трансакциите, които извършва, добави той. Ако не беше фактът, че съобщенията от Москва и истината често се разминават значително, можеше да си помислим, че Кремъл наистина изпълнява този план.

Според официални данни руската централна банка действително е преразпределила запасите си от ценни книжа - от долари в устойчиво на кризи злато. Според Международния валутен фонд (МВФ) Москва е купила рекордното количество злато от 26 тона само през юли. През месеците преди това закупеното количество бе малко по-малко.

Златото очевидно е било платено с продажбата на американски държавни облигации. От март до май централната банка на Русия е свила притежаваните американски бонове от 96,1 млрд. долара до 14,9 млрд. долара. Тоест, Москва е понижила участието си с рекордните 80%, пише в свой анализ германското икономическо издание N-TV.

С това Русия иска да намали зависимостта си. „Москва е във финансова война, отхвърля щатски долари и купува злато, което я предпазва от санкции и замразяване на активи в долари", цитира Bloomberg Джим Рикардс от анализаторската компания Strategic Intelligence.

Правителството на САЩ многократно налагаше наказателни мерки срещу Русия през последните години. Вашингтон реагира с това на ролята на Русия в конфликта в Украйна и на руската намеса в президентската кампания в САЩ през 2016 г., както и на предполагаемата роля на Москва в атаката с отровен газ срещу бившия двоен руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му в Обединеното кралство. От своя страна Москва отрече участие в атаката. Съществуват и заплахи за по-нататъшни мерки от страна на САЩ заради нарушения на санкциите на ООН срещу Северна Корея.

През уикенда руски финансови анализатори потвърдиха тази стратегия пред руския телевизионен канал RT: „Руската федерация се стреми към по-голяма финансова независимост и преодоляване на хегемонията на американския долар". По тази причина „делът на златото в резервите на Кремъл се е увеличил десетократно през последните десет години".

Според американския мозъчен тръст Council of Foreign Relations последната голяма сделка на Централната банка на Москва може да се окаже една голяма измама. Данните от американските финансови органи показват продажби на американски облигации в размер на едва 35 млрд. долара. Така се оказва, че 46 млрд. долара са изчезнали или са на друго място. Въпросът е: къде?

По време на своите разследвания икономистите Бен Стейл и Дела Рока са открили, че дяловете от американски облигации нарасват на други места по света в същото време, в което Москва продава своите. Така например в карибския данъчен рай Кайманови острови наличието на американски облигации расте с 20 млрд. долара, а в Белгия – с 25 млрд. долара. sa sa

Икономистите стигат до извода, че Москва не е продала всички американски държавни облигации, а просто е „преопаковала“ значителен пакет. В действителност това би представлявал умен ход: Кремъл отговаря ясно на санкциите на САЩ, руските активи остават в безопасност, а собственикът на облигациите остава на тъмно.

В същото време Владимир Путин защитава и себе си пред американския президент Доналд Тръмп. Независимо от новите санкции Москва може да остане в бизнеса със САЩ: нито доставките на ракетни двигатели, нито износът на титан за американската авиация са преустановени. Всички интереси на Путин са обслужени. Засега. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 7 rate down comment 1
george353
преди 5 години
Запада е градска легенда. Единствено имаш право да пукнеш от бачкане и всяка стотинка да дадеш на банката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 36
khao
преди 5 години
и само в русия всички са богати и свободни .... май си минал на хероин, ама то си е нормално за ниските слоеве на едно общество :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 39
Стоян Петров
преди 5 години
Запомни от мен, всеки има токова заеми колкото може да плаша. Има изключения естествено като Гърция и Италия, но това е друга тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 4
julian12
преди 5 години
Ето до интервюто: https://***.moneytalkgo.com/video/civilitys-decline-in-u-s-politics/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 70 rate down comment 27
julian12
преди 5 години
Никой в Света не връзва на маймунджулъците и на западните другари. Все една и съща песец пеят. Само дето се бият в гърдите с висок стандарт и демокрация, а всъщност нито демокрацият има нито стандарта висок. Тази седмица гледах интервю с ROBERT B. REICH автор на The Common Good, 69% от американците нямат спестявания и живеят чек за чек. А отделнно На над 45% от Канадците не им достигат поне 200КАД да си платят сметки. За Европа да не говорим. Белгия и Италия и те са фалирали отдавна. Да си богат на кредит и баба знае. А да си трепеш журналистите както направи Обного е в основата на демокрацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 41
Стоян Петров
преди 5 години
Обръщам се за помощ към пишещите в този сайт. Според едни е правилно да се изписва Владимир Шаломов Путин, а според други Владимир Шаломович Путин. Извинете ме, и ми подскажете как е да правилния правопис.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 57
Стоян Петров
преди 5 години
Никой в света вече не връзва на маймунджилъците на Владимир Шаломов Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 19
khao
преди 5 години
но понеже не съм ***, ето ви аргументи отдолу що мисля така :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 17
khao
преди 5 години
за съжаление и аз съм съгласен тоя път с двамата продажници под мен ... статията наистина е написана в руски стил на фейк нюз ... хем ги прехвърлили на две места, хем удобно ни се посменва че Кайманите са офшорна зона, но некак си за Белгия изчезна това обяснение от втората част на статията ... трябва ли да подразбирам че и тя е със същия статут като Кайманите ? или там аджеба мое да се види кой е собственика ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 10
ABBA
преди 5 години
Не ве, Блумбърговите са въвели изкуствен интелект. То и си личи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още