IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предстоящи избори разклащат столовете на автократите в ЦИЕ

ЕС може да направи малко, ако унгарските избори не успеят да изпълнят стандартите на блока, призна зам.-председателят на ЕК Вера Йоурова

17:00 | 20.02.22 г. 10
<p>
	<em>Премиерът на Унгария Виктор Орбан (вляво) и президентът на Сърбия Александър Вучич.</em>&nbsp;Снимка: ЕПА/БГНЕ</p>

Премиерът на Унгария Виктор Орбан (вляво) и президентът на Сърбия Александър Вучич. Снимка: ЕПА/БГНЕ

Преди повече от три десетилетия страните от Централна и Източна Европа гордо отпразнуваха раздялата си с еднопартийната система. Сега това им постижение е под заплаха от две направления, пише Financial Times.

От една страна, натискът на Русия върху Украйна и необходимостта от прекрояване на европейската отбрана тревожат региона по отношение на трудно извоюваната независимост. От друга страна - някои държави са засегнати от отстъплението на демокрацията, деградацията на върховенството на закона, корупцията, организираната престъпност и възраждането на посткомунистическия национализъм.

Изборите на 3 април в Унгария и Сърбия вероятно ще са показателни, че поне в тези две страни пагубните вътрешнополитически тенденции няма да залязат скоро. Двете държави имат много общо помежду си, въпреки че Унгария е член на Европейския съюз (ЕС) и на НАТО, а Сърбия не е. 

В своя Доклад за свободата по света (“Freedom in the World”) неправителствената организация Freedom Hause категоризира и двете страни като “частично свободни”. Премиерът на Унгария Виктор Орбан и сръбският президент Александър Вучич практикуват форма на управление, подобна на еднопартийната, наситена с културен консерватизъм, приятелство с Русия и Китай и енергична подкрепа за техните национални малцинства в чужбина – унгарците в Румъния, Словакия и Украйна, а сърбите в Косово и Босна и Херцеговина.

Топлите връзки на двете страни с Русия и президента Владимир Путин не означават, че те подкрепят руската заплаха над Украйна и Източна Европа като цяло. Въпреки че всяка от двете страни зависи от руските енергийни доставки, а Сърбия значително цени дипломатическата подкрепа на Русия в спора с Косово, Орбан и Вучич показаха през последните дни, че подкрепят националната независимост на Украйна.

Във вътрешнополитически план обаче приликите между Унгария и Сърбия са поразителни. Орбан и Вучич подчиняват медиите и съдебните системи в страните на волята си и използват държавни ресурси от името на своите управляващи партии.

Несъмнено и двамата имат значителна народна подкрепа, но все пак Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа планира да изпрати наблюдатели на парламентарните избори в Унгария. Те ще следят внимателно изборната администрация, регистрацията на избирателите, евентуално купуване на гласове, отразяването на процеса в медиите, финансирането на кампаниите и пр. Подобни мисии в страни от ЕС са необичайни.

Наблюдатели на ОИСР ще присъстват и в Сърбия, която ще проведе президентски и парламентарни избори същия ден. Очакванията са те да са дори по-напрегнати от изборите през 2020 г. Тогава опозиционните партии влязоха в коалиция срещу президента Вучич, но по-късно бойкотираха вота в знак на протест, което му позволи да спечели с над 60-процентна победа. Все още опозицията няма голям шанс за победа на фона на доминацията на Вучич в медиите, държавната администрация и публичния сектор.

Не всичко се движи гладко за Вучич, който държи властта в ръцете си от 2014 г. - първо като премиер, а след това и като президент. Тъй като националните избори често са опорочени, истинската опозиция понякога се проявява не в сръбския парламент, а чрез улични протести и недоволства. Подобни демонстрации принудиха правителството миналия месец да се откаже от плановете си за инвестиционен проект за литий за няколко милиарда евро с минната компания Rio Tinto. Ако има промяна в Сърбия, то общественото недоволство може да бъде единственият ѝ двигател.

Междувременно унгарската опозиция се надява, че чрез създаването на съюз от шест партии може да отстрани Орбан от властта, който управлява от 2010 г. Премиерът изглежда приема заплахата сериозно, тъй като засипа избирателите с данъчни облекчения и помощи за над пет милиарда евро. Той също така може да разчита на огромна подкрепа от унгарските малцинства в съседните страни, на които правителството му даде гражданство, право на глас и големи субсидии.

За ЕС това е разочароващо. Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия (ЕК), признава, че блокът може да направи малко, ако унгарските избори не успеят да изпълнят стандартите, които се очакват от страна членка.

Дълго време за блока беше лесно, защото “Фидез” - партията на Орбан, беше част от десноцентристката група на ЕС. Сега обаче тя е извън този клуб, а Орбан, подобно на Вучич, е добре позициониран, за да остане на власт. Еднопартийните системи в Централна и Източна Европа имат слабо отражение върху ЕС, но краят им все още не се вижда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 0
aldy
преди 2 години
А бре фашо, знаеш ли твоята глава с какви бръмбари е пълна? А западът да спре да прави глупости, като "зеленикаквата" сделка, примерно, и спре да се точи за поход На Изток. Защото е изтървал влака преди двадесетина години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
aldy
преди 2 години
Абе доста ти е пообъркана главата. Като започнем от нелепото възхваляване на още по-нелепия Кирчо, някои го сравняват с оня Гошо ***, та стигнем до твърдението, че природен газ ни пада от небето, а не по тръбата на Турски поток. За транзитиране на газ си има съответни такси. За тия такси е целият вой около газа през територията на Укрия. Ама ние сме горди, да не напълним джоба на Путин, нищо, че нашият ще остане празен. Хората се борят да имат инфраструктура на своя територия, ние все рушим. Колкото до Бочката, той е 100 глави над това момченце на повикване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Това тук заприлича на фрийк шоу на пyтювски трoлове с празни глави, но много държащи да пишат анти-запад глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 4
Oбичам България
преди 2 години
Образованието на Киро май свършва със създаването на схеми за продажба на ***. Виж от друга страна поне е нещо в сравнение с общата му култура, която на практика липсва. И какво стана - имахме пари за 40 моста над Дунав, обещаха ни 4, а накрая ще минем по моста на позора (за смях на братята от Македония) и за кеф на американците. Жалко, че Каракачанов не е Ванчо Михайлов и няма издадена смъртта присъда за тези амеби, които ни управляват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
++1000
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
ledosvetlenie
преди 2 години
Серафима това че Бойко е *** на гадулка не променя факта че Кирчо не следи за БГ интересите, а сляпо изпълнява чужди заповеди ---- Накрая да не се окаже че грамотният Кирчо е нанесъл повече щети от неграмотната тиква
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
serafima
преди 2 години
Нещо ми се губи, та питам за протокола. Ако Кирчо е простото, боко тулупа СЛОЖНОТО ли е? Така комплекси ли избивят някои, като омаловажават образованието на Кирил? Вярно е, че Симеоновската милиционерска школа си е друго. Хеле те пък да размахваш мекия къс пожарникарски маркуч. Ако е така, кажете, и други да припяват. ЗАЩОТО ПО-*** (по негово признание) и по-голям слагач на началниците в Брюксел, мучийки, защото не разбира дума на чужд език - виждала съм го на срещи в Брюксел как се излага - НЯМА от наш боко тиквата. Ту поддържа под лакътя Юнкер, ту се целуват, ту яде мръвките на меркелица, която обяснява, че му ги дава, защото "все бил гладен" и т.н. За трите милиарда долари, дадени на Тръмп за стари самолети (разбираме, че ще ги имаме, ама друг път) и ТРИ милиарда на Русия за Руски/Турски поток без карфица отклонение на наша земя - само боко умният/сложният/некорумпираният/хитрият/ държавникът/родолюбецът ОТГОВАРЯ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 3
aldy
преди 2 години
Всеки, който мааалко заприличва на истински държавник, загрижен за интересите на своята страна, незабавно му се лепва миризливият етикет "автократ". На Ф.Аа.Щ. са нужни само васали, безпрекословно изпълняващи нарежданията на сюзерена. Справка, ПростоКирото, който едва не си счупи краката да търчи при макетата, да им лиже това-онова. Щото така искал БигБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
Автократи = статкат властта и не я делят с янките! Какви гадове!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
Gocho
преди 2 години
"Предстоящи избори разклащат столовете на автократите в ЦИЕ"после то небило баш така /като ни се иска / ,а си било съвсем иначе "Шансовете за ново управление в Унгария и Сърбия остават слаби"т.е. така като хич не ни се иска
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още