IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разширяването на ЕС през 2021 г.: Възраждане или забвение

Повече от всякога бъдещото развитие на Западните Балкани и процесът на присъединяване към ЕС изглежда са в ръцете на самия регион

22:46 | 07.01.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg</em></p>

Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

В Западните Балкани, където се намират всички надежди на ЕС (и на Турция), годината ще бъде доминирана от стремежа на Европа за ваксина и усилията за рестартиране на икономиката след пандемията от коронавируса. Не се очаква съществен пробив по отношение на програмата за разширяване на блока през тази година.

Способността на ЕС да успокои вълненията в региона, който се чувства изоставен що се отнася до ваксините, ще бъде от решаващо значение за запазване на доверието в блока в региона, пише онлайн изданието EurActiv.com.

От Белград до Тирана ваксинациите и икономическото съживяване ще бъдат ключови за политическия прогрес. Ако не успеят, продължаващият отлив на квалифицирана работна ръка на Запад вероятно ще отвори пространство за правителства с авторитарен апетит за маневриране и задържане на властта. Изчерпани от икономически най-активната част от своето население, страните от Западните Балкани биха били лесна плячка за популистите.

Европейската комисия наскоро се съгласи да добави 70 млн. евро за Западните Балкани в допълнение на 500-те млн. евро от COVAX, глобалната инициатива за доставки на ваксини. Съдейки по обществените нагласи обаче, това усилие рискува да бъде недостатъчно.

Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия, чието население достига 20 млн. души, се борят да получат достъп до ваксини за COVID-19 и ще изостанат значително от усилията на ЕС за ваксиниране.

На икономическия фронт енергийната сигурност също ще продължи да отразява международната игра на мощ. В Босна и Херцеговина властите се приближават до съдебна победа срещу подкрепената от ЕС Енергийна общност по дело, свързано с гаранция за заем в размер на 614 млн. евро от Китай за изграждане на електроцентрала на въглища, съобщава bne Intellinews.

На 1 януари първият американски газ достигна хърватския терминал за втечнен природен газ на остров Крък. Едновременно с това сръбският президент Александър Вучич пусна сръбския участък от газопровода "Балкански поток", който ще пренася руски газ близо до Нови Сад.

Не е ясно как последното се вписва във Вашингтонското споразумение за икономически отношения между Сърбия и Косово, което включва клауза за енергийна диверсификация с оглед намаляване на зависимостта от Русия.

Може да се очаква и много шум около смяната на американската администрация. Бошняците в Босна и Херцеговина се надяват новоизбраният президент Джо Байдън да наклони политическия баланс в тяхна полза, както и косовските албанци. Сръбският президент Александър Вучич, който приветстваше Тръмп, вероятно ще бъде по-малко ентусиазиран.

След тригодишна пауза диалогът Белград-Прищина, ръководен от ЕС, беше подновен през 2020 г. и постигна известен напредък в икономическото сътрудничество. Проблемите с финансовите претенции и статута на малцинствата обаче пречат на всеобхватно правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията.

Последна актуализация: 00:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Разширяването на ЕС през 2021 г.: Възраждане или забвение Ислямизация.Балканизация.Депопулация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още