IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия стана петият по големина притежател на злато в света

Руската централна банка е купила 8,8 млн. тройунции миналата година, подобрявайки рекорда си от 7,2 млн. тройунции от 2017 г.

22:48 | 18.01.19 г. 48
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Русия измести Китай и се превърна в петия по големина притежател на злато в света, след като западните санкции са стимулирали централната й банка да купи рекордни количества от ценния метал през 2018 г., сочат данни, цитирани от Ройтерс.

С подкрепата на президента Владимир Путин централната банка залага сериозно на златото, което е смятано за убежище и естествена преграда спрямо долара, с активни покупки в последните десет години.

През 2018 г. закупените количества злато от Русия скочиха още повече след ограничаването на притежаваните американски държавни ценни книжа вследствие на наложените санкции от Вашингтон върху руски компании през април, които са най-строгите от анексирането на Крим през 2014 г.

Централната банка е купила 8,8 млн. тройунции миналата година, като е подобрила рекорда си от 7,2 млн. тройунции от 2017 г., съобщи банката.

Към 1 януари тази година централната банка е държала 67,9 млн. тройунции злато спрямо 59,1 млн. тройунции в началото на 2018 г., което я превръща в петия по големина притежател на злато в света след САЩ, Германия, Франция и Италия.

Китай остава на шесто място, след като обяви увеличаване на златните си резерви само веднъж в последните над две години. Притежанията на страната са нараснали до 59,6 млн. тройунции през декември 2018 г. спрямо 59,2 млн. тройунции през октомври 2016 г.

Източници от индустрията съобщават, че една от причините Руската централна банка да залага на златото са американските санкции, тъй като то не може да бъде замразено или поставено в черен списък.

„Изглежда, че целта е диверсифициране от американски активи“, казва пред Ройтерс източник от руски производител на злато.

През май Путин заяви, че „монополът на американския долар е ненадежден, той е опасен за мнозина“.

Руската централна банка купува добито в страната злато от търговски банки. Размерът на бъдещите покупки е държавна тайна. Не е ясно и дали тя ще продължи да увеличава притежанията си на злато със същия темп – около 14% на година, през 2019 г.

Централната банка обаче вече е изкупила значителна част от добитото в Русия злато, което също расте, но с по-бавен темп, казват източници от индустрията.

Централната банка е отказала коментар.

Русия, която е на трето място в света по производство на злато, увеличи добива си през 2017 г. с 6%. Очаква се добивът на Русия през 2018 г. да нарасне с 3%.

Според последните данни на руското финансово министерство Русия е добила 8,5 млн. тройунции (265 тона) злато между януари и октомври миналата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

46
rate up comment 18 rate down comment 3
sssaaa
преди 5 години
Много критики има срещу златото с което не бих могъл да се съглася!1. Реално златото е суровина, която се добави и има реална себестойност, а не като фиатните $, които се набиват на хартия или с цифри на компютрите.2. За съжаление на 99,9% от населението цената на златото се контролира, в противен случай никоя валута няма да оцелее, предвид безхаберното печатане и набиване на цифри.3. Всяка фиатна валута ще изгуби доверие, като нейното място ще се заеме от друга фиатна валута. И тук е съществената разлика - златото (физическото) няма да изгуби тотално доверие, защото няма кой да го печата. 1 унция злато винаги струва 1 унция злато!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
А второто - почти не. В грешка си, Стоене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
Едното е, по колко го купувш а второто, доколко не можеш без него ( необходимостта). Та, първото се е променвло многократно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 5 години
От стойността, защото цената зависи от гледната точка. Руската Централна банка не е е изгубила защото рублата се обезцени повече от 30% за същия период.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 3 rate down comment 3
Ники Джиков
преди 5 години
Златни ли били медалите по състезанията?! ХахахаДа обереш номинала е толкова... една такава... архаична, назадничева форма на инфлация, че ме отвращава!Има финес в печатната преса, деликатност! Съвсем друга риба е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 3 rate down comment 1
Ники Джиков
преди 5 години
Търговия с роби ли аргументираш?!?!!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 5 rate down comment 13
Pyramid
преди 5 години
Стоене, не от стойността. От цената е изгубило златото. Реално, както преди, така и сега, ценността му си остава. Русия, в случая, е заложила на куц кон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 22 rate down comment 11
majnata
преди 5 години
на какво се смееш ти , няма никакво значение ... от такива теми инвесторът прави неко леФ отгоре ...наздраве за Русия и Путин !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 6 rate down comment 7
Sakamano
преди 5 години
Темата наистина е уникална, доста се посмях на коментарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 9 rate down comment 10
SS-23
преди 5 години
"ти па кво не разбра, внушено било на тълпата .... щом е такава тъпня що не го фърлят на улицата"***На мен всичко ми е ясно и затова са ми смешни и златарите, и биткойновците и въобще всички, дето търсят някакви "убежища" там, където на практика ги няма ...А иначе отговора "защо" го има в пост 34. Казано просто - заради "властта"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още