IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще влезе ли в международния дневен ред прекрояване на границите в Западните Балкани?

Разразява се дипломатически скандал между Словения и Босна и Херцеговина заради коментари за "мирно разпадане" на и без това фрагментираната босненска федерация

15:09 | 17.04.21 г. 1
<p>
	Изглед към Сараево. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Изглед към Сараево. Снимка: архив Ройтерс

Дипломатически спор избухна между Босна и Херцеговина и Словения след изказвания на Борут Пахор, президент на Словения, на неотдавнашна среща с тримата членове на тристранното председателство на Босна. Както първи съобщи местният портал за новини Istraga на 11 април, Пахор е попитал босненските президенти дали е възможно страната да се „раздели мирно“, пише онлайн изданието Emerging Europe.

На следващия ден хърватският член на президентството Желко Комшич е потвърдил, че въпросът наистина е зададен по време на среща през март.

Според Комшич той и босненският член на президентството Шефик Джаферович са отговорили, че мирно разпадане на страната е невъзможно. Милорад Додик, сръбският член на президентството, обаче казва друго. Оттогава той два пъти изразява подкрепа за мирен разпад на страната - първо в парламента на Република Сръбска, един от двата субекта, съставляващи Босна и Херцеговина, и отново в интервю за информационната агенция SRNA.

Наливайки масло в огъня, босненският новинарски портал Politicki.ba пише на 12 април, като се позовава на източници в Брюксел и Любляна, че словенският премиер Янез Янша е изпратил до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел становище, в което очертава обширно прекрояване на границите в Западните Балкани.

Твърди се, че „неофициалният документ“ включва споменавания за сделка за размяна на земя между Косово и Сърбия, Република Сръбска да се отдели от Босна и Херцеговина и дори някои части на Черна гора и Северна Македония да бъдат присъединени към Албания.

Словения ще поеме шестмесечното ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз през юли.

„Политиката ни не се е променила“

Словенският посланик в Босна и Херцеговина Зорица Букинач е извикана от Комшич на 13 април, за да обясни официалната позиция на Словения. Местните медии съобщават, че тя е заявила, че политиката на Словения към Босна и Херцеговина и нейните настоящи граници не се е променила.

И Янша, и Пахор също се опитват да щетите и отричат да са призовавали за разпад на Босна. „Президентът Пахор иска Босна и Херцеговина да стане част от Европейския съюз възможно най-скоро. Той постоянно подчертава значението на геополитическия подход към разширяването на Европейския съюз, който ще включва и Босна и Херцеговина“, казва се в изявление на кебинета на Пахор.

Междувременно Янша отрича да е изпращал становище в Брюксел в изявление, публикувано в Twitter.

От кабинета на Пахор допълват, че президентът иска „точно обратното“ на разпадането на Босна и Херцеговина и е поставил въпроса само в контекста на загрижеността за подобни идеи. „Вероятно е най-добре да повярваме, че той е сгрешил или е бил посъветван да не казва неразумни неща“, казва д-р Ерик Горди от UCL - училището по славянски и източноевропейски изследвания, пред Emerging Europe.

Последна актуализация: 01:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
deaf
преди 2 години
Това НЕ Е прекрояване на границите. А пък това как Албания щяла да вземе земя от Черна гора и Северна Македония е ЕЖК...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още