IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сливанията и придобиванията в ЦИЕ намаляват през 2020 г.

Спадът се дължи на предпазливостта на чуждестранните инвеститори, докато местните участници на пазара се активизират

16:37 | 22.01.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg Creative Photos</em></p>

Снимка: Bloomberg Creative Photos

Активността по сливания и придобивания в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) намалява през 2020 г. в резултат на пандемията от Covid-19. Обемът на сделките се свива до най-ниското си ниво през последните 10 години.

Спадът обаче се дължи основно на понижението на трансграничните сделки. Същевременно вътрешните трансакции се увеличават, тъй като местните инвеститори се възползват от пазара, пише онлайн изданието Emerging Europe.

В региона, вкл. Русия и Турция, през миналата година са осъществени 1 705 сделки на обща стойност 60,8 млрд. евро. Броят им се понижава с 12,9% на годишна база (спрямо 2019 г.), а стойността – с 16%. Пазарът все пак показва признаци на възстановяване в края на миналата година, като през последното тримесечие се отчита най-високата стойност от 2016 г. насам – 24,28 млрд. долара, или почти 40% от общия обем, показват данни на правната компания CMS, публикувани съвместно с групата за проучвания EMIS.

Данните за България показват спад на броя сделки до 63 от 70 през 2019 г. и 87 през 2018 г., а стойността се свива до 600 млн. евро спрямо над 2,7 млрд. евро година по-рано и 2,5 млрд. евро през 2018 г. Според оценките в доклада най-голямата сделка у нас през миналата година е за Нова Броудкастинг Групследвана от тази за соларния парк в Караджалово и за Perform Business Center. Трите най-активни сектора са ИТ и телекомуникации, имоти и строителство, търговия на едро и дребно. 

„Като цяло регионът се развива бързо и икономическите ефекти от пандемията не са толкова сериозни, колкото се очакваше“, коментира Хореа Попеску, експерт за Централна и Източна Европа от CMS. „Много сделки не се случиха, защото бяха отложени, но от есента виждаме засилване на активността, което е добър знак за 2021 г.“, допълва тя.

Стефан Стоянов, който оглавява отдела за сливания и придобивания в EMIS, коментира, че въпреки разрушителното въздействие на Covid-19 през 2020 г., регионът се оказва устойчив и развитието му изпреварва други места, които са засегнати по подобен начин от пандемията. „В много от страните, които наблюдаваме, се реализираха ключови стратегически сделки с участието на чуждестранни инвеститори, а активността на частния капитал е силна“, казва той.

Едновременно с глобалната тенденция в Централна и Източна Европа се възстановява инвеститорското доверие в капиталовите пазари и 26 компании от региона са листнали на борсите за първи път, като достигат обща пазарна стойност от 4,79 млрд. евро. Броят на IPO-та в региона е почти двойно по-голям спрямо предходната година (14) и е най-голям от 2015 г. насам.

Второто най-голямо първично публично предлагане в Европа се състоя в Полша, където платформата за електронна търговия Allegro се листна на фондовата борса във Варшава. Това първично публично предлагане стана най-успешното в историята на варшавската борса, а компанията се превърна в най-голямата публична фирма в Полша.

Сделките, реализирани с частен капитал, устояват на тежките пазарни условия през 2020 г., макар и да са предпазливи, допълва изданието. Осъществени са 319 сделки през 2020 г. спрямо 318 през 2019 г., като стойността им намалява с 11,1% на годишна база. Секторът на финансовите услуги отчита най-голям ръст в броя на сделките в Централна и Източна Европа, осъществени с частен капитал – 33 през 2020 г. спрямо 15 през 2019 г. Като дял от общата стойност на сделките тези с частен капитал достигат почти 19 на сто през миналата година спрямо само 6% през 2011 г.

Чуждестранните инвеститори са по-предпазливи към трансграничните сливания и придобивания в региона. Броят на сделките с участието на чуждестранни инвеститори намалява с 34,3% до 764, а стойността им – с 31,5% до 35 млрд. евро, показват още данните. САЩ остават най-големият инвеститор в региона по обем, макар че броят на сделките пада с 23% до 94. Британските инвеститори са вторите най-активни със 72 сделки в Централна и Източна Европа, следвани от германските с 61.

Същевременно броят на сделките с участието на местни инвеститори се увеличава с 18,4% до 941, а стойността – с 21,2% до 25,8 млрд. евро. Компании от Русия, Полша, Турция и Чехия са сред най-активните участници в трансакции в региона.

Телекомуникациите и ИТ секторът са най-активни и като обем, и като брой сделки, показват данните – 333 сделки за почти 13 млрд. евро, предвид и рязкото засилване на дигитализацията на фона на пандемията. Общо 6 от най-големите 20 сделки в региона са в тези два икономически сектора.

Миннодобивният сектор е лидер по стойност – 14,1 млрд. евро, макар и обемите да падат спрямо предходните години. На второ място са имотите и строителството, като активността там се подклажда предимно от сделките с логистични имоти  и складове. Следва финансовият сектор с 12 сделки и 39% ръст на обемите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още