IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Т. Кларк: ЦИЕ предоставя огромни възможности въпреки различията между страните

България разполага с огромен потенциал, който обаче не се развива, посочва пред Investor.bg регионалният директор на Schroders

08:15 | 15.12.14 г.
<p>
	Тиери Кларк. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Тиери Кларк. Снимка: Личен архив

Тиери Кларк е регионален директор на най-голямото британско управляващо дружество Schroders за Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Компанията е с 200-годишна история и към момента управлява активи на стойност над 260 млрд. паунда.

Кларк отговаря за бизнес развитието на Schroders в Прибалтика, Балканите, Общността на независимите държави, Израел, Малта и Гибралтар. Официален представител на управляващото дружество за България е "Карол Капитал Мениджмънт".

Разговаряме с него в седалището на компанията в Лондон за перспективите пред региона, България и бъдещето на финансовите пазари.

- Как изглежда ЦИЕ през Вашия поглед, като представител на най-голямото управляващо дружество във Великобритания. Защо регионът е интересен за Вас и Вашата компания?

- Има две страни на нашия бизнес, що се касае до ЦИЕ. На първо място ние разглеждаме региона от инвестиционна гледна точка. Инвестираме тук от много дълго време. Регионът е част от нашия портфейл от развиващи се пазари, като интересите ни са широкообхватни. Напоследък вниманието ни е насочено към периферните пазари, като за целта разполагаме с отделно обособен фонд, който инвестира в по-малките страни в ЦИЕ. Една от тези страни е именно България. Регионът определено е място, което приковава нашия интерес години наред.

Schroders обаче поглежда към ЦИЕ и от една друга гледна – тази на дистрибуционната политика, която е и основната моя отговорност. Голяма част от работата ми е свързана с комуникацията с институционални клиенти, в това число частни банки и инвестиционни компании. В този ред на мисли аз разполагам с една по-различна гледна точка към региона на ЦИЕ от тази на обикновените инвеститори.

Да, несъмнено регионът се променя и развива. Продължава обаче да има огромни различия между отделните страни. Смятам, че тенденциите, които наблюдаваме в региона, са доста различни от тези например в Латинска Америка и Азия.

В действителност регионът предоставя огромни възможности, но съществуват и множество проблеми, които следва да бъдат решени, и предизвикателства, които да бъдат преодолени.

- Коя част или страна от региона е най-атрактивна за инвестиране в момента?

- Трудно ми е отлича конкретна част от региона. Българският пазар се представяше много добре през 2013 г. и без съмнение бе един от най-добрите в региона. Впоследствие фокусът се насочи към Полша и Румъния, което отдръпна вниманието от страната Ви.

Ако погледнем по-мащабно, има значителен брой привлекателни места в региона, които се представят доста добре. Унгария преминава през един по-особен период, това се отнася в още по-голяма сила и за Русия и Украйна. Руският пазар е най-големият в региона от географска, демографска и естествено инвестиционна гледна точка. Икономиката обаче се намира в техническа рецесия, след като санкциите наистина започнаха да я засягат. Да, акциите там изглеждат прекалено евтини в момента. В очите на нашите икономисти това са изключително атрактивни позиции в дългосрочен план. С оглед обаче на политическата ситуация нещата не стоят така в краткосрочна перспектива.

- Споменавайки политическата ситуация, няма как да не Ви попитам за геополитическото напрежение в региона, което се засили особено силно през тази година. Как влияе то върху инвеститорските решения?

- Влиянието на геополитиката е особено силно. В момента политическата динамика между Русия и Запада е огромна. От Втората световна война насам имахме все повече и повече спокойствие, все по-голяма интеграция, все по-голяма двустранна търговия. След като падна Берлинската стена, настъпи и реалната промяна между Русия и Запада. Това имаше влияние и върху инвеститорските нагласи - хората почувстваха по-голяма сигурност. В момента обаче има страх, особено в Балтийските страни (Литва, Латвия и Естония – бел. авт.), че това, което се случи в Украйна, може да се повтори и при тях.

Най-голямото опасение обаче е какво точно Европейският съюз ще направи, за да подпомогне ситуацията и ще получат ли засегнатите нужната подкрепа. Това определено ще е нещо, което инвеститорите ще наблюдават с интерес.

За финансовите пазари ще бъде добре, ако Русия е по-склонна за интеграция, но за съжаление не виждаме заявка за такова нещо. Сегашната ситуация ще приключи в някакъв момент в близкото бъдеще, но не мога да се ангажирам какво ще се случи до тогава.

Последна актуализация: 10:45 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още