IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Украйна отхвърля възможността за териториални отстъпки на Русия

Полският президент заяви, че всяка загуба на украинска територия ще бъде "огромен удар" за целия Запад

10:50 | 23.05.22 г. 21
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Нови гробове на хора в гробище в село Старий Крим в покрайнините на Мариупол. Снимка: БГНЕС/EPA/АЛЕСАНДРО ГУЕРА</em></p>

Нови гробове на хора в гробище в село Старий Крим в покрайнините на Мариупол. Снимка: БГНЕС/EPA/АЛЕСАНДРО ГУЕРА

Украйна изключи възможността за прекратяване на огъня или каквито и да било териториални отстъпки към Русия, а полският президент заяви, че всяка загуба на украинска територия ще бъде "огромен удар" за целия Запад, пише Ройтерс.

Сирени за въздушно нападение прозвучаха в цяла Украйна в понеделник сутринта, огласявайки ежедневната тревога преди очакваните атаки на руските сили в източната и южната част на страната. Русия засили ударите си по районите на Донбас и Николаев с въздушни удари и артилерийски огън, което Украйна определи като стратегия за "опожарена земя" за спечелване на контрола над източния фронт.

"Войната трябва да приключи с пълното възстановяване на териториалната цялост и суверенитет на Украйна", заяви Андрей Ермак, ръководител на кабинета на украинския президент в публикация в Twitter в неделя.

Полският президент Анджей Дуда предложи подкрепата на Варшава, като заяви пред депутатите в Киев в неделя, че международната общност трябва да настоява за пълното изтегляне на Русия и че жертването на всяка територия би било "огромен удар" за целия Запад.

"Появиха се притеснителни гласове, които казват, че Украйна трябва да се поддаде на исканията на Путин", каза Дуда, първият чуждестранен лидер, който се обърна лично към украинския парламент след инвазията на Русия на 24 февруари. "Само Украйна има право да решава за бъдещето си", посочи той.

Украйна и Полша се договориха да установят съвместен граничен митнически контрол и да работят за създаването на обща железопътна компания, за да облекчат движението на хора и да увеличат износа на Украйна.

"Полско-украинската граница трябва да обединява, а не да разделя", каза Анджей Дуда в речта си пред депутатите от украинския парламент.

Зеленски определи съвместния митнически контрол като "революционен" ход.

"Това значително ще ускори митническите процедури", каза Зеленски във вечерното си видеообръщение след посещението на Дуда. По думите на украинския президент тази стъпка е и "начало на интеграцията на Украйна в общото митническо пространство на Евросъюза. Тоест действително е исторически процес", предаде Укринформ.

Повечето украински бежанци са преминали в Европейския съюз през граничните пунктове в Полша, Словакия, Унгария и Румъния. Полша е предоставила правото да живеят и работят и да искат социални осигуровки на над 3 млн. украинци.

Украйна, един от най-големите износители на пшеница и царевица в света, не успя да изнесе близо 25 млн. тона зърно, което доведе до скок на цените на храните в световен мащаб.

Призив за по-строги санкции

Говорейки по време на същата парламентарна сесия, украинският президент Володимир Зеленски поднови призива си за по-строги икономически санкции срещу Москва. "Не трябва да се използват полумерки, когато трябва да бъде спряна агресията", каза той.

Зеленски заяви на съвместна пресконференция с Дуда, че от 50 до 100 украинци загиват всеки ден на източния фронт на войната, вероятно имайки предвид военни жертви. Русия води голяма офанзива в Луганска област в Донбас, след като прекрати седмиците на съпротива на последните украински бойци в стратегическото югоизточно пристанище Мариупол.

Володимир Зеленски (вдясно) и Дуда (вляво) по време на съвместна пресконференция в Киев, 22 май 2022 г. Снимка: БГНЕС/EPA/JAKUB SZYMCZUK

Най-тежките сражения се съсредоточиха около градовете побратими Северодонецк и Лисичанск, каза съветникът на вътрешното министерство Вадим Денисенко пред украинската телевизия в неделя. Двата града образуват източната част на украинска територия, която Русия се опитва да превземе от средата на април, когато измести фокуса си на юг и изток, след като се отказа от опита да превземе Киев.

Губернаторът на Юганск Сери Гая каза в интервю за местна телевизия, че Русия използва тактика на "опожарената земя". "Те изтриват Северодонецк от лицето на земята", каза той.

Руският обстрел и "тежки боеве" край Северодонецк продължават, но нахлуващите сили не са успели да обезопасят близкото село Олександровка, се казва в изявление на украинската армия.

Руското министерство на отбраната съобщи в неделя, че неговите сили са ударили украинските командни центрове, войски и складове с боеприпаси в Донбас и Николаевска област на юг с въздушни удари и артилерия.

Ройтерс не е успял да провери независимо тези доклади от бойното поле.

Без отстъпки, без прекратяване на огъня

Водещият преговарящ на Украйна, съветникът на Зеленски Михайло Подоляк, отхвърли възможността за всякакви териториални отстъпки и призивите за незабавно прекратяване на огъня в интервю за Ройтерс в събота, заявявайки, че всякакви отстъпки ще имат обратен ефект, защото Русия ще използва паузата в битките, за да се върне по-силна.

Последните призиви за незабавно прекратяване на огъня дойдоха от министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин и италианския премиер Марио Драги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 1 година
да.. за същия гомнояд говоря!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 1 година
оффф, а ти къв копейнишки празнодумец си...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 1 година
битите не ги питат... :) а баните, хемтем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 5
0pk
преди 1 година
Какво съвпадение, Русия също ги отхвърля. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 2
GiRo
преди 1 година
Застинал в Октомврийската революция плазмодий. Заминавай за Мордор, да се не мъчиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 0
юрист
преди 1 година
Също така, много кримчани са с БЪЛГАРСКИ етнически произход- следователно, що да не се отделят от Украйна като БЪЛГАРСКА КРИМСКА република, а не руска, а- нали става въпрос за правото на народите на самоопределение;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 0
юрист
преди 1 година
И от кога украинската нация се самоопределя като идентична на руската нация, че нещо не ми се връзва логическата връзка... Какво стана в Мариупол- етнически руснаци искаха руската армия да си върви вкъщи и заедно с лицата с украинско самосъзнание издигнаха плакати с текст ''руснаци, отидете си в къщи- не ви искаме''. И това, според теб, говори за масово руско самосъзнание на украинската нация, а не за нейното украинско самосъзнание, а;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 6
Императорът
преди 1 година
Сама си го цитирала. "Принцип на самоопределение на народите". Прочети и преамбюла на ВДПЧ. Там е казано достатъчно ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
юрист
преди 1 година
Скъсана е връзката на знанието с познанието, но в твоя краниум и с предходния си коментар изрично и несъмнено го доказах;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
юрист
преди 1 година
''.... Скъсана е връзката на знанието с познанието....'' Ах, нима;0 Тук какво пише или не ти е изгодно да осмислиш съдържанието и смисълът му;D 1. https://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/658303 Нормы и принципыОсновные статьи: Нормы международного права, Принципы международного праваКак и во внутригосударственном праве, основным элементом международного права являются его нормы.Различают императивные и диспозитивные нормы международного права. Императивные нормы (jus cogens) это нормы, от которых субъекты международного права не могут отступать даже по взаимному соглашению. Диспозитивные нормы это такие нормы, от которых государства могут отступать по взаимному соглашению.Среди императивных норм выделяют основные принципы международного права это основополагающие нормы, носящие универсальный характер и обладающие высшей юридической силой. Принципы международного права являются ядром системы международного права. В доктрине международного права выделяют десять основных принципов:Принцип неприменения силы и угрозы силой;Принцип разрешения международных споров мирными средствами;Принцип невмешательства в дела, входящие во внутреннюю компетенцию государств;Принцип обязанности государств сотрудничать друг с другом;Принцип равноправия и самоопределения народов;Принцип суверенного равенства государств;Принцип добросовестного выполнения международно-правовых обязательств;Принцип нерушимости государственных границ;Принцип территориальной целостности государств;Принцип уважения прав человека и основных свобод.2. https://download.pomagalo.com/68080/osnovni+principi+na+mejdunarodnoto+pravo/ 3. https://....un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/aggression.shtmlОпределение агрессииУтверждено резолюцией 3314 (ХХIХ) Генеральной Ассамблеи от 14 декабря 1974 года Статья 1Агрессией является применение вооруженной силы государством против суверенитета, территориальной неприкосновенности или политической независимости другого государства, или каким-либо другим образом, несовместимым с Уставом Организации Объединенных Наций, как это установлено в настоящем определении.Пояснительное примечание: В настоящем определении термин государствоа) употребляется, не предрешая вопроса о признании или вопроса о том, является ли государство членом Организации Объединенных Наций;b) включает там, где это уместно, понятие группы государств.Статья 2Применение вооруженной силы государством первым в нарушение Устава является prima facie свидетельством акта агрессии, хотя Совет Безопасности может в соответствии с Уставом сделать вывод, что определение о том, что акт агрессии был совершен, не будет оправданным в свете других соответствующих обстоятельств, включая тот факт, что соответствующие акты или их последствия не носят достаточно серьезного характера.Статья 3Любое из следующих действий, независимо от объявления войны, с учетом и в соответствии с положениями статьи 2, будет квалифицироваться в качестве акта агрессии:а) вторжение или нападение вооруженных сил государства на территорию другого государства или любая военная оккупация, какой бы временный характер она ни носила, являющаяся результатом такого вторжения или нападения, или любая аннексия с применением силы территории другого государства или части ее;b) бомбардировка вооруженными силами государства территории другого государства или применение любого оружия государством против территории другого государства;с) блокада портов или берегов государства вооруженными силами другого государства;d) нападение вооруженными силами государства на сухопутные, морские или воздушные силы, или морские и воздушные флоты другого государства;e) применение вооруженных сил одного государства, находящихся на территории другого государства по соглашению с принимающим государством, в нарушение условий, предусмотренных в соглашении, или любое продолжение их пребывания на такой территории по прекращению действия соглашения;f) действие государства, позволяющего, чтобы его территория, которую оно предоставило в распоряжение другого государства, использовалась этим другим государством для совершения акта агрессии против третьего государства;g) засылка государством или от имени государства вооруженных банд, групп, иррегулярных сил или наемников, которые осуществляют акты применения вооруженной силы против другого государства, носящие столь серьезный характер, что это равносильно перечисленным выше актам, или его значительное участие в них.Статья 4Вышеприведенный перечень актов не является исчерпывающим, и Совет Безопасности может определить, что другие акты представляют собой агрессию согласно положениям Устава.Статья 51. Никакие соображения любого характера, будь то политического, экономического, военного или иного характера, не могут служить оправданием агрессии.2. Агрессивная война является преступлением против международного мира. Агрессия влечет за собой международную ответственность.3. Никакое территориальное приобретение или особая выгода, полученные в результате агрессии, не являются и не могут быть признаны законными.И казваш- ааа, аз- адвоката от САК, ама абсолютно нищичко не разбирам от смисъла и съдържанието на юридическата дисциплина МПП/ международно публично право/, правоспособен юрист съм, но нямам семестриална оценка по тази ЗАДЪЛЖИТЕЛНО избираема юридическа дисциплина и въпреки, това, съм се дипломирала и съм придобила юридическа правоспособност, а;D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още