IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Унгария е на крачка да блокира бюджета на ЕС до 2027 г.

Премиерът Виктор Орбан не е съгласен с формулировката за спирането на парите от блока заради нарушения на демократичните принципи

13:11 | 09.11.20 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Премиерът на Унгария Виктор Орбан. <em>Снимка: Akos Stiller/Bloomberg</em></p>

Премиерът на Унгария Виктор Орбан. Снимка: Akos Stiller/Bloomberg

Унгарският министър-председател Виктор Орбан заплаши да наложи вето върху споразумението на ЕС за дългосрочния бюджет на блока заради механизъм, изискващ държавите да спазват европейските правила за демокрация, според източник от блока, цитиран от AFP.

Европейският съвет заяви в четвъртък, че е постигнато „временно споразумение“ между Германия, която е ротационен председател на ЕС, и Европейския парламент за седемгодишния бюджет в размер на 1,1 трлн. евро, както и пакет в размер на 750 млрд. евро в подкрепа на държавите заради коронакризата.

Според унгарския новинарски сайт mandiner.hu Орбан е заплашил да наложи вето върху пакета в писмо, изпратено до германското председателство и други европейски лидери, ако плащаният на държавите членки ще зависят от върховенството на закона.

„Въпреки че Унгария е ангажирана със сътрудничеството, в светлината на развитието на тази тема не може да осигури единодушие, необходимо за пакета, приет през юли“, казва се в писмото, изпратено до председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел, председател на Съвета на ЕС.

Унгарското правителство не е отговорило на запитванията за коментар.

Европейски източник посочва пред Франс прес, че както Мишел, така и фон дер Лайен са получили писмото, както и Германия и Португалия, която поема ротационното председателство през януари.

В писмото Орбан обяснява, "че не може да даде съгласието си за компромиса по отношение на условията, тъй като той не съответства на пакета, договорен през юли", посочва източникът на информационната агенция.

През юли лидерите на ЕС се съгласиха с принципа на върховенството на закона, когато проведоха маратонска среща на върха. На нея те договориха безпрецедентният пакет от безвъзмездни средства и заеми за спасяване на икономиката, тежко засегната от коронавируса.

Членове на ЕП обаче се оплакаха, че разпоредбата е твърде неясна, за да гарантира, че страните от ЕС получават пари в съответствие с демократичните правила - нещо, на което Полша и Унгария яростно се съпротивляват. От Варшава и Будапеща дойдоха и остри критики към действията на Брюксел заради подкопаването на независимостта на съдебната система и правилата за миграцията в двете държави.

В декларация от четвъртък Европейският съвет заяви, че съгласуваният механизъм „позволява да се защити бюджетът на ЕС, когато се установи, че нарушенията на принципите на правовата държава в държава членка засягат или сериозно рискуват да засегнат доброто финансово управление на бюджета на ЕС или защитата на финансовите интереси на ЕС по достатъчно пряк начин“.

Според mandiner.hu Орбан посочва, че „предложеният механизъм за санкции се основава на юридически неясни дефиниции като„ нарушаване на върховенството на закона“. „Такива трудно дефинирани концепции създават възможности за политически злоупотреби и нарушават изискването за правна сигурност“, допълва той. „Ако случаят остане такъв, унгарското правителство няма друг избор, освен да отхвърли останалите елементи от пакета от юли“, казва още той.

Германия беше подразнена от позицията на ЕП по въпроса, когато спасителният пакет спешно трябваше да бъде деблокиран на фона на втората вълна на коронавируса. Германски служители преговаряха с евродепутатите от името на 27-те държави членки, за да постигнат споразумението в четвъртък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
и красиво де. умното и красиво право на вето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
правилно! нека остане само умното право на вето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
фиг.1
преди 3 години
Крайно време е да се премахне глупавото право на вето. Не е допустимо една държава да да проваля решения, с които всички други са съгласни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още